БНР | 28.04.2017 05:59:31 | 73

Накъде върви Македония



Верният път винаги е да се спазват законите и Конституцията на всяка страна и да не се допуска насилие  и провокации, които водят до насилие, от политически централи, заяви в коментар по повод сблъсъците в парламента на съседна Македония евродепутатът Андрей Ковачев.

В Македония трябва да има правителство, излъчено след извънредните парламентарни избори миналия декември,  и това правителство трябва да бъде излъчено от депутатите, които имат мнозинство в събранието в Скопие, подчерта още Андрей Ковачев. 

Той допълни, че Никола Груевски по всякакъв начин се опитва да предотврати смяната на правителството в Македония, но  подчерта, че в сегашната ситуация няма невинни, защото подписването от албански партии на т.нар. тиранска платформа в друга страна, съседна на Македония, беше такава провокация.


Трябва да се потърси отговорност на насилниците, беше категоричен Ковачев. Той каза още, че не смята, че е снощните прояви, свързани с насилие, са били масово подкрепени от хората в Скопие, но групата, която нахлу в парламента, трябва да бъде разследвана и да получи наказание. 


Андрей Ковачев мята, че особено на на фона на драматичните събития в Македония, България трябва да бъде стабилният партньор и ментор в Западните Балкани:

За България има шанс ние наистина да бъдем ментор в Западните Балкани, да помагаме на нашите съседи по пътя на европейската интеграция, защото оставам със същото мнение, че единствено по пътя на европейската интеграция можем да преодолеем раните от миналото, а те са огромни, зейнали рани от 20 век, когато имаше такова ужасно противопоставяне , особено след 1944 година.  

Програмният директор на БНР, който е и дългогодишен кореспондент в Македония, Мартин Минков коментира, че причина за сблъсъците в западната ни съседка не е толкова фактът, че е избран етнически албанец за председател на парламента, а по-скоро приемането от страна на опозиционния Социалдемократически съюз на т. нар тиранска или албанска платформа:

Която  поставя, от гледна точка на ВМРО - ДПМНЕ, унитарния характер на държавата и самите нейни устои. 

Случи се изключително недопустимо атакуване на парламента в Скопие от страна на демонстриращите вече месеци наред привърженици на платформата "Заедничка Македония" - тоест хората, които симпатизират по принцип на ВМРО - ДПМНЕ, в стремежа да не се допусне приемането и осъществяването на тази албанска платформа, която се счита, че е инспирирана в голяма степен отвън, тоест от правителството в Тирана в лицето на албанския премиер. 


Мартин Минков акцентира върху важен детайл от изявите на новоизбрания председател на македонския парламент:Кое е много важно според мен. Трябва да се отчете, че -  да, избирането на Талат Джафери е формалният претекст, допълнен от, не знам защо демонстрираното от него придържане към тази "тиранска платформа" с факта, че като първи албанец, избран той побърза да произнесе своята първа реч на албански, давайки ясно да се разбере накъде ще вървят нещата в случай, че се реализира планираното правителство между албанските партии и Социалдемократическия съюз. Това предизвика по-екстремно настроените демонстранти да нахлуят в парламента, което обаче по никакъв начин не оправдава случилото се насилие, подчерта Минков и добави, че в момента противопоставянето между двете основни македонски партии е изключително остро, а албанският фактор като такъв в момента не е ангажиран:Тоест -  не е прекрачена "червената линия"  и не се стига към момента и дано не се стигне до пряк междуетнически сблъсък  - това вече би било фатално. 
Анализите на Андрей Ковачев и Мартин Минков  може да чуете от звуковите файлове. 


Прочети цялата публикация