БНР | 28.04.2017 11:37:12 | 344

Станишев: Трябва да се говори с македонските фактори уважително, но от позицията на ЕС, към който страната се стреми


 

Реакциите са доста еднозначни и от ЕК, естествено, и от нашето политическо семейство, защото такива действия са абсолютно неприемливи и възмутителни.

Това каза за предаването „Хоризонт за вас“ лидерът на Партията не европейските социалисти Сергей Станишев.

Тук става дума за принципи на демокрацията. Всички политически спорове трябва да се решават по цивилизован начин и с диалог!

Тази криза назряваше от доста седмици и това е нейният пит. Надявам се да е пик, а не поредна стъпка към задълбочаване на противоречията.

Станишев попита реторично в коя демократична страна президентът може да откаже да връчи мандат на спечелилото избори мнозинство.

За първи път от много време изборите бяха проведени без сериозни забележки от страна на международните наблюдатели, защото за Европейският съюз е важно не коя партия е на власт - дали СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ, а какъв е стандартът на Македония, която е страна-кандидат за членство в ЕС. Тук от страна на ЕС няма геополитика или партийна политика, а има подход, който е принципен! Това смятам, че е правилното по отношение на тази страна. Това е в интерес и на България, защото България има интерес, първо, Македония да е спокойна и стабилна, да бъде страна, която е демократична и следва европейските правила.

По повод изказванията за евентуална българска намеса в конфликта, Станишев заяви:

Първото нещо, което трябва да се направи, е да не се нагнетява напрежение и апокалиптични сценарии. Трябва да се помогне, от страна на България, като съсед, и от страна на ЕС,  да се намери дипломатически изход от тази рязко конфронтационна ситуация.

ЕС има доста лостове по отношение на Република Македония и трябва както да се дадат позитивни перспективи, така и да се каже до какво може да доведе негативното развитие за самата страна.

Трябва да се говори с македонските политически фактори уважително към страната и нейния суверенитет, но от позицията на Европейския съюз, към когото Македония иска да се присъедини и трябва да спазва някои основни и елементарни правила на демокрацията.

Лидерът на ПЕС коментира и състава на новото правителство у нас:

Това, което ме притеснява в този формат на коалицията е, че за първи път неофициално партии, които са далеч от европейските ценности, по техни програми, които са по европейски стандарти крайни националисти, влизат официално в управлението. Тук мога да кажа, че в крайно неудобно положение се намира Европейската народна партия и ще трябва просто да се обяснява за своята позиция и за поощряването на подобна форма на коалиция.

Станишев изтъкна, че по времето на кабинета Орешарски ЕНП е приемала декларации осъждащи сътрудничеството на „Атака“ в работата на парламента.

Сега същите тези партии влизат в управлението с министри. Партии, които много пъти са подлагали на съмнение европейските ценности, което и за ГЕРБ е доста неудобно, а също така и за ЕНП на европейско ниво, защото ЕНП твърдят, че се борят с Льо Пен, само че партньори на Льо Пен са в управлението на България заедно с партията от ЕНП. Добро утро! Къде са, между другото, българските демократични протестъри?

Станишев изтъкна, че големите коалиции в политиката дават възможност на недоволството от управлението да прелее към крайните формати.

Не смятам това, че БСП взе решение да бъде в опозиция е деструктивно. Това е нормална демократична практика и не означава, че по теми, свързани с  ЕС,  БСП няма да помага на страната и няма да даде своя принос, напротив!


Прочети цялата публикация