БНР | 29.04.2017 09:11:13 | 223

Б. Бобев: Очаквам бъдещият президент на Албания да внесе нотка на умереност и спокойствие


Най-малкият повод може да бъде искра за нови инциденти в Македония остава, тъй като противоборството между партиите там остава високо.

Това каза за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ журналистът – балканист Райна Асенова. Тя посочи, че в интервю в петък опозиционният лидер Зоран Заев е изразил очакване до 2 дни председателят на парламента Трайко Ваяновски да сдаде поста на новоизбрания председател Талат Джафери. До 10 дни Заев очаква да получи от Георге Иванов мандат за съставяне на правителство:

Това са два момента, в които също може да се очаква изблик на недоволство и да се стигне до нежелани инциденти. Също така, запалителната реторика на Заев и Груев към техните привърженици може да доведе до взривове на напрежение, защото изглежда че борбата за власт е на живот и смърт.

Асенова припомни, че обвиненията в държавен преврат, които демонстрантите отправиха в четвъртък при нахлуването си парламента, не е първото и припомни, че в началото на март Зоран Заев обвини президента Иванов в преврат, когато той отказа да му връчи мандат.

Хората в Македония се страхуват от желанието на Албания да бъде „тартор“ на всички албанци в региона, а неспособността на политиците да постигнат съгласие в името на страната подсилва недоволството им, допълни Асенова.

Трябва да признаем, че авторитетът на ЕС в Македония намалява. Това се дължи, до голяма степен, на липсата на визия в ЕС да подходи с конкретни действия, а не с клишета към случващото се в страната и наистина да помогне за поставянето наистина на нейния път за евроинтеграция. От всички страни виждаме блокада. Особено от Гърция, блокадата продължава от десетилетия. В същото време нарастват албанските искания. С липсата на конкретни действия от страна на ЕС по отношение на Македония се отваря вакуум и възможност за намесата на сили като Турция, Русия, Албания. Сърбия също се бори за влияние в Македония. Тя си го и има…

Призивите на Албания за спокойствие трябва да се разглеждат в контескта на това, че премиерът Еди Рама е признал, че е поканил албанските лидери в Македония, а външният министър на Дитмир Бушати на няколко пъти е давал съвети на Скопие как да промени конституцията си, така че албанският народ да бъде равноправно представен там.

Албанците, на практика, сега са оставили да се справят един с друг Зоран Заев и Никола Груевски.  Тяхната кауза си е ясна – те си вървят към своята цел, а именно – надграждане на Охридското мирно споразумение  и придобиването на права на „държавотворен народ“ – въвеждане на албански език на цялата територия на Македония.

Асенова изтъкна, че в някои градове, където местните имат правото да издигат албанското знаме, при церемонии липсва македонското.  Въвеждането на албанския език би засилило урбанизацията на страната и разделението в нея, коментира тя.

Русия е призовала за ненамеса, имайки предвид да не бъде подкрепяна безпринципно албанската позиция в Македония и вероятно имайки предвид Тирана да не се меси във вътрешните работи на Скопие, коментира Асенова.

Според нея, Никола Груевски определено иска нови избори, тъй като би събрал повече гласове и би ги спечелил, а Заев, който знае, че ще загуби, е против тях. Позицията на президента Иванов е твърда и той няма да даде мандат на Заев и решението е нови избори, смята още Асенова, според която най-разумно е след тези избори ръководствата на двете най-големи партии да подадат оставка и да дадат път на нови лица, които нямат междуличностен конфликт.

Дипломатът и бивш посланик на България в Тирана Боби Бобев допълни, че т.нар. „Тиранска платформа“ е създала твърде комплицираната обстановка в Македония.

Според мен, недостатъчно се замисляме за един такъв въпрос - ако албанските политически фактори искаха да влияят върху едно решение на македонските, албански политически субекти, ако искаха да наложат някакъв координат и някаква воля, нима беше необходимо да го направят толкова шумно, толкова показно, когато беше съвсем очевидно, че това ще предизвика негативни реакции? Подобно поведение не предизвиква одобрение у никого! То беше критикувано. В този смисъл, аз имам едно убеждение, че в края на краищата министър-председателят Еди Рама използва всичко това с оглед наближаващите парламентарни избори. Дърпането на тази националистическа струна, дори и прикрито зад прословутия член 8 на албанската Конституция, който задължава властите да се грижат за сънародниците в чужбина, подобно поведение неизбежно предизвиква одобрение, и то неизбежно привлича електорална подкрепа. Критична е обстановката в Албания, и, от тази гледна точка, аз съм дълбоко убеден, че създаването на тази албанска платформа , по-точно афиширането й, имаше съвсем, съвсем определено вътрешно-политически контекст.

Бобев изтъкна, че от петък Албания има нов президент

Аз очаквам актуалният председател на парламента и бъдещ президент на Албания да внесе една нотка на умереност и на спокойствие. Разбира се, много неща ще зависят от това как ще се проведат изборите през юни, какви резултати ще дадат, кой ще бъде новият министър-председател и т.н. Иначе, влиянието на Албания върху обстановката в Македония и поведението на албанския фактор е много интересно, но да не забравяме друг много важен факт -  в албанския фактор, както в Македония, така и в общоалбанското пространство, текат лидерски процеси. В Македония се появиха нови партийни субекти и не е ясно, след изчезването на старите лидери и резкия спад във влиянието и представителността на Али Ахмети, кой ще бъде и ще има ли въобще такъв лидер на албанския елемент.

Дипломатът се съгласи с Райна Асенова,  че на теория оставка на  ръководствата е най-добрият начин македонските политически субекти да преодолеят кризата, но също изтъкна, че „практически това е доста трудно осъществимо“.

Според Бобев, Заев губи македонски електорат при евентуални следващи избори, но не е категорично, че това автоматично означава победа за Груевски.

Асенова изтъкна, че ако продължи прилагането на Тиранската платформа, унитарността на Македония е поставена под риск:

Сега е ред и политиците в Албания да внесат някакво успокоение и наистина, на практика, да покажат че са добри съседи на Македония.

Македонският политологът Кашиф Бакиу обаче бе категоричен, че картината е изопачена, а албанските политици  не упражняват влияние върху Скопие:

Албанците нямат никаква част в това, което се случи в македонското събрание. Ако някой търси алиби, доколкото албанците се чувстват виновници, той продължава да си го търси. Смятам, че вече нещата са ясни. Това алиби е просто, за да не се пренесе властта по мирен начин и да не се предостави властта на мнозинството. Албанските политици от Косово, от Македония, ако бяха допуснали най-малката грешка, днес в Македония щеше да има война. Много е просто. Вечерта, когато станаха инцидентите в парламента, това бее само една друга страна. Ако бяха изчезнали и албанците, за да защитят техните представители….

Бакиу изтъкна че Брюксел, Вашингтон и Берлин са поздравили победителя в македонските избори.

Няма вече време да се организират нови избори през май. Македонските политици показаха само едно нещо - че нямат основната политическа култура и не могат да се помирят с факта, че са изгубили изборите, и че някой е създал мнозинството.

Да се влезе с хулиганство в дома на демокрацията, това вече говори за нещо друго – че някои хора просто не заслужават да бъдат в политическото пространство. Демокрацията си има правила! Не може човекът, който бие, да седне да говори на масата.


Прочети цялата публикация