БНР | 29.04.2017 10:04:40 | 78

Гейбриъл Партош: Лондон би желал да разедини страните-членки на ЕС по въпросите за Брекзит


Витае чувството, че двете страни в преговорите за Брекзит не са на една вълна..

Това каза в интервю за предаването "Събота 150" по  "Хоризонт" Гейбриъл Партош, анализатор в Икономист интелиджънс юнит на списание „Икономист“ и бивш анализатор на BBC за Югоизточна Европа. Той обясни:

ЕС настоява, че въпроси като плащането на сметката по развода, статута на гражданите на ЕС във Великобритания и статута на границата между Серевна Ирландия и Ирландия, трябва да бъдат решени или поне да се постигне задоволителен напредък, преди да се говори за бъдещата форма на отношенията, най-вече постигане на търговско споразумение. Великобритания продължава да се надява двете неща да вървят ръка за ръка. Тоест, въпросите от миналото да се разглеждат успоредно с въпросите на бъдещето. Така че в момента има проблем в тази област. Има разминаване дори как да започнат преговорите. Предполагам, че когато преговорите наистина започнат, а това ще бъде след общите избори във Великобритания, ЕС ще настоява времевата рамка да бъде спазена.

След като британският премиер Тереза Мей нападна германския канцлер Ангела Меркел за нейните коментари, че британците живеят в илюзорен свят, ако си мислят, че сделка ще бъде постигната преди първо Обединеното кралство да е погасило финансовите си задължения към блока, тя отново втвърди позицията си с очаквания, че всички страни-членки трябва да проявяват разбиране и едва ли не планират заговор да провалят преговорите. Гейбриъл Партош коментира този политически ход така:

Мисля, че има два важни проблема, на които трябва да се обърне внимание.  Единият е, че, от британска гледна точка, Лондон би желал да намери начин как да вкара клин между някои от страните-членки, да ги разедини. Да, Тереза Мей заяви, че 27-те страни-членки се стягат да се опълчат на Великобритания. Разбира се, това е част от характера на преговорите. ЕС би искал да говори с един глас. От друга страна Великобритания смята, че някои страни могат да бъдат по-съпричастни по въпроси като свободната търговия. Погледът е отправен към страни, като Унгария, например, които са по-евроскептично настроени и биха били склонни на компромиси. Проблем е, че Великобритания все още трудно приема, че ЕС трябва да говори с един глас. Вторият проблем е, че при положение, че политическият живот във Великоблитания в момента е доминиран от предизборната кампания, политиците, които подкрепят Брекзит или такива като Тереза Мей, които поеха ръководството на страната след референдума, искат да демонстрират твърдо поведение на този етап, защото смятат, че това  ще им помогне в изборите.

Брекзит има важна роля за изборите във Великобритания, сподели Партош

Със сигурност Брекзит е на дневен ред и ключов въпрос в краткосрочен и средносрочен план, защото преговорите ще започнат почти веднага след изборите във Великобритания. Разбире се, Брекзит се превърна в разделителна линия в британското общество. 52 срещу 48 процента в полза на Брекзит не е голямо мнозинство. Брекзит е ключов въпрос в изборите, защото консерваторите твърдят, че са единствената силна партия, която може да договори добро споразумение. Основната опозиционна партия - на лейбъристите, в момента страда от криза в ръководството. Те изостават от консерваторите в анкетите. Често се твърди, че нямат яснота по Брекзит. Така че Брекзит е много доминантен в тези избори и дори вреди на други въпроси, свързани с икономическата политика, социалната сфера, застаряващото население - въпроси, които чакат отговори отдавна. Но поне през следващите две години Брекзит ще доминира политическия живот във Великобритания.

Гейбриъл Партош коментира и фигурата на външния министър Борис Джонсън, за когото медиите в страната спекулират, че е изолиран и едва ли ще остане на поста си след изборите:

Борис Джонсън е противоречива фигура. Естествено е да се очаква той да има по-важна роля в преговорите. Фактът, че има друг министър, в случая министърът за Брекзит Дейвид Дейвис, който отговаря за преговорите, красноречиво говори, че Борис Джонсън е лишен от пряко участие. И, разбира се, премиерът Тереза Мей, която е твърд ръководител, който иска да има решителен глас в тези преговори. Така че Борис Джонсън до известна степен е изолиран. Той е популярна фигура сред много привърженици на консерваторите и не само сред тях. Борис не е конвенционален политик. Езикът, който използва, се харесва на много хора. От тази гледна точка той е сериозен съперник за лидерството на Тереза Мей.  Така че въпросът пред Тереза Мей е как да запази Борис Джонсън в правителството като му даде важна роля, като в същото време ограничи влиянието му и  се предпази от израстването му като потенциален съперник за лидерството, особено ако Брекзит не се окаже успешен, най-вече за икономиката, каквито са много от прогнозите. Това е акт на намиране на верния политически баланс от страна на Тереза Мей по отношение на Борис Джонсън. Очаквам, че той ще получи ключов пост в правителството, но действията му ще бъдат ограничавани от премиера.


Прочети цялата публикация