БНР | 03.05.2017 07:23:52 | 111

Корнелия Нинова: Натискът върху мен е, защото отказах коалиция с ГЕРБ


Скандалите, които тресат БСП от началото на "ЦУМ гейт", и атаките срещу председателя на партията са в резултат на отказа да влезе в коалиция с ГЕРБ. Това обяви Корнелия Нинова в bTV ден след като напусналият червеното ръководство Георги Гергов заяви, че е бил предаден от нея.

След изборите имаше група за натиск върху мен от политически лица от моята партия, от външни политически лица – да направим голяма коалиция с ГЕРБ. Имаме си решение на нашия орган – не, няма да правим. После дойде предложението за това да стана председател на парламента. После – Деница Златева (…) Стигна се до там служебният министър-председател Герджиков да ме вика да ми обяснява, че Деница Златева трябва да влезе в кабинета, разказа Нинова.

Нинова подчерта, че и Георги Гергов е настоявал БСП да се коалира с ГЕРБ и тя да оглави Народното събрание. Ако отново останем в опозиция, загиваме, й заявил той.

Нинова видя и друга причина за атаките срещу нея – действията за промяна в БСП, насочени срещу тези 5-6 човека на конгреса, които задкулисно държат като феодали делегати и така определят кой ще ръководи партията. Отново като "борба с политическото статукво" била въведена мандатност на депутатите. Нинова заяви, че поддържа връзка с всички опитни социалисти, останали извън НС, но призна, че не липсва съпротива. Пред нас имаше избор – или аз, като нов председател, се харесвам на всички и левицата загива, или се изправяме срещу всичко това и следва този резултат.

Корнелия Нинова отговори задочно на думите на Георги Гергов, че също като него се е срещала със Сотир Цацаров. Тя призна, че се е видяла с обвинител №1, но това е станало официално в приемната му. Говорили по евродоклада и промените в НПК, които БСП предизборно консултирала с юридическото съсловие.

Гергов по това време ми беше близък, аз не искам от него да прави среща с Цацаров в кабинета си, правя си я по официален ред, посочи Корнелия Нинова и призна, че се е събирала и с други хора в кабинета на пловдивския бизнесмен. Тя даде за пример омбудсмана Мая Манолова, с която говорили за президентските избори, и Слави Трифонов, с когото обсъждали инициирания от шоуто му референдум за промени в изборното законодателство. Не съм отишла там, за да искам услуги от тези хора, отишли сме да говорим за принципни неща, подчерта Корнелия Нинова.

По случая "Фронтиер" от преди десетилетие, който ѝ коства поста на зам.-министър по времето на кабинета "Станишев" и който Георги Гергов косвено припомни, Нинова показа документ от Софийската градска прокуратура 2008 г., който показва, че производството за нерегламентирано оказване на влияние срещу нея е прекратено със заключение за "липса на престъпление".

Лидерът на БСП посочи, че се е върнала на ръководен пост в партията чак през 2009 г., когато е изчистила името си.

Корнелия Нинова отхвърли и обвиненията, че е "подарила" Пловдивския панаир на Георги Гергов. Тя показа решение на Министерския съвет от ноември 2006 г., с което държавният дял се гарантира на равнище от минимум 51%, а за Общината остават останалите 49%.

По думите ѝ по време на кметовете Иван Чомаков, Славчо Атанасов и Иван Тотев са станали прехвърлянията на акции и вдиганията на капитала, които са докарали дружеството до сегашното му състояние.

Нинова показа ѝ своята молба да бъде освободена от борда на Панаира от 7 юни 2007 г. с мотивите, че вече не е зам.-министър, Съветът на директорите 5 месеца не е провеждал заседание, тя не е осведомявана за важни решения за промени в структурата на дружеството и няма данни за финансовото му състояние.

Прочети цялата публикация