БНР | 08.05.2017 06:00:00 | 225

Грандиозна продукция за Деня на Европа в зала „България”


220 музиканти от пет състава ще изпълнят „Военен реквием” от Бенджамин Бритън на 9 май 2017 г. от 19.30 ч. Диригентът Росен Гергов обединява музикантите от Симфоничния оркестър на БНР и Софийската филхармония, Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов”, Смесения хор на БНР и Детския радиохор.
Бритън е искал да обедини победители и победени под знаменателя на изкуството и на музиката, които да покажат безсмислието на войната. Монументалната творба е изключително преживяване, което разтърсва душата и остава за цял живот. Надявам се българската публика и ние, самите участници, да усетим неговата мощ и значимост - споделя Александрина Пендачанска, която е участвала в изпълнението на този Реквием в Москва под диригентството на Владимир Юровски.

Александрина Пендачанска е наследница на стар музикантски род. Дядо й е Саша Попов - диригент и основател на Софийската филхармония. Баба й Вера Бонева е известна пианистка и педагог, създателка на първото българско дамско трио. Майка й Валери Попова е световноизвестна оперна певица, а баща Иван Пендачански е обичан изпълнител, създател на оркестър „Стакато”.
На 17 години Александрина Пендачанска дебютира в София в ролята на Виолета от „Травиата” на Верди. Две години след това печели конкурсите „Антонин Дворжак” в Карлови Вари (Чехия), Международния вокален конкурс в Билбао (Испания) и певческия конкурс на Южноафриканския университет UNISA в Претория (ЮАР). Дебютът ѝ е в ролята на Лучия ди Ламермур от едноименната опера на Доницети. Изпълнява още Царицата на нощта от „Вълшебната флейта” на Моцарт в Кейптаун (ЮАР), Джилда от „Риголето” на Верди в Уелската национала опера и други. Изиграва над 20 различни роли на сцената на най-престижните оперни театри в Европа и по света. Реализира и международно признати звукозаписи за „Хармония Мунди”. Пендачанска има 2 номинации Грами през 2006 г. за „Най-добър класически албум” и „Най-добър запис на опера” с „Милосърдието на Тит” от Моцарт. През 2012 г. Пендачанска е победител в рубриката Награда за опера на Музикалните награди на Би Би Си, а през 2013 г. е удостоена с наградата „Златен век” на Министерството на културата и „Кристално огърлие” на Съюза на българските музикални и танцови дейци.

Магнус Уокър започва да пее в Младежкия хор на Кралския шотландски национален оркестър под диригентството на Кристофър Бел през 2006 г. През 2014 г. се класира на финала на Конкурса за млад музикант на Националния Ротари клуб на Великобритания и Ирландия. Отново през същата година участва в първия си хоров курс Eton, където веднага е избран от Ралф Алууд за известния Rodolfus Choir. В момента младата надежда учи в Кралската музикална академия при вокалния педагог Бен Джонсън.


Карстен Мевес е роден в Прина (Германия). Завършва музикалното си образование във Висшето училище за музика „Ханс Айслер” (Берлин). Получава редица награди от: Конкурса за оперни певци в Гера (Германия), Международния конкурс „Роберт Шуман” в Цвикау (Германия) и „Карло Алберто Капели” (Верона). Изпълнява роли от оперите на Вагнер - Мелот от „Тристан и Изолда”, Клингзор от „Парсифал” и други. Наред с оперната си кариера, Мевес посвещава част от времето си на кантатно-ораториалното творчество. Изпълненията в „Кармина Бурана” от Карл Орф, Меса в Си минор на Йохан Себастиан Бах, Осмата Симфония на Малер и Деветата Симфония на Бетовен му донасят световно признание.

Росен Гергов учи дирижиране във Виена при Леополд Хагер и Сейджи Озава. От 2016 г. е главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР. Диригентът успява умело да съчетава класиката и съвременността в концертите на оркестъра. Разнообразието и новаторството в програмата на сезон 2016/2017 се дължи на неговия опит като млад диригент на световната сцена, ръководейки редица от големите европейски оркестри. Носител е и на множество престижни награди, а през 2008 година неговият компактдиск със Симфоничния оркестър на Norrlands Opera е номиниран за награда „Грами” в категорията Classical Contemporary Composition.


Концерта може да слушате директно по програма „Христо Ботев”.

Прочети цялата публикация