БНР | 08.05.2017 10:19:06 | 151

Калоян Методиев: Ако Макрон не разполага с подкрепа във френското общество, това ще породи катаклизми в цяла Европа


Изборът на Еманюел Макрон се посрещна не просто с въздишка, но с еуфория, но прекалено много се залага на Макрон единствено като антитеза на Льо Пен. това каза в предаването "12+3" политологът Калоян Методиев, който коментира резултатите от френските президентски избори. Методиев подчерта, че извън идеите на Макрон за Европа - неща които се харесват на Брюксел, има и доста притеснителни факти, които по думите му могат да хвърлят и ЕС, и френското общество в много тежко разделение:

Има чист популизъм, какъвто сме гледали по нашите избори. Програмните му обещания са смес от либерални, социалистически, еврофилски, дори има националистически. Тази програма е супер за печелене на избори, защото се обръща към всякакви социални слоеве, но когато трябва се приложи на практика - как точно ще се случат нещата? Не е въпросът да се обслужи само европейската линия, което се харесва на Меркел и на Юнкер. Въпросът е как това ще се посрещне във френското общество. Ако Макрон не разполага с подкрепа във френското общество, това ще породи катаклизми в цяла Европа.

Остава месец до развръзката, защото днешните избори бяха прелюдия към парламентарните след месец, когато ще стане ясно какъв ще е парламентът, как той ще избере министър-председателят и ако той е различен от президента, нещата за Франция могат да стигнат до задънена улица, обобщи политологът и допълни:

43% от гласувалите за Макрон са гласували срещу Льо Пен, а не за да го подкрепят като кандидат и послание. Отделно в програмата му имаше неща, които са противоречиви и ще доведат до задълбочаване на това разделение, което наблюдаваме във Франция, а не до събирането на противоположните визии за развитието на страната.

Макрон може да ползва инерцията си, но разделението на френската политическа сцена, и традиционните партии, които го подкрепиха, но които ще имат собствени проекти на предстоящите избори, могат да доведат до ситуация, в която той да се окаже президент, попаднал в политиката, без да има собствена политическа сила, посочи Методиев:

Времето, което остава до парламентарните избори, за Макрон ще е време на търсене на съюзници и на подкрепа за собствената му партия. Възможно е да се образува коалиция по интереси с идеята отново да се изолират Льо Пен и Националния фронт, въпреки че от избори на избори това се оказва все по-тежка задача, защото подкрепана за нея расте. Зад нея застават етническите французи и до голяма степен френският интелектуален елит. Задачата на Макрон в този смисъл няма да е лесна. Макрон печели убедително 80% при хората над 65-годишна възраст, докато Льо Пен 44% при младиге между 18 и 24 години. Ако трябва от гледна точка на генерационната политология да анализираме тези числа - бъдещето е на страната на Льо Пен. Ако тя задържи тази тенденция на трансформиране на нейната партия, да я води към центъра, да омекотява реториката, нейното влияние ще расте.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Прочети цялата публикация