БНР | 09.05.2017 16:05:29 | 158

Български евродепутати предлагат нов вид рамка за презаселване на бежанците



Български евродепутати от различни политически семейства предлагат ограничаване на заселването на икономически бежанци в европа чрез създававе на  рамка за презаселване на бежанците, въз основа на която всяка година на територията на държавите-членки да се  презаселват определен брой граждани, но това да става на доброволен принцип.

В предаването “Нещо повече“ по “Хоризонт“ българският евродепутат Емил Радев обясни:

Квотите за мигранти за презаселване трябва да бъдат много справедливи. Те трябва да отговарят как и колко икономически е развита дадена държава и каква бройка въобще може да приеме. Говорим само за хората, които имат право на убежище. Би трябвало граничните държави-членки да бъдат едно изключение от общото правило, защото ние хвърляме страшно много средства - над 100 милиона годишно по опазване на външната европейска граница, границата с Турция -  и оттам-нататък поемаме като първа държава-членка огромна част от мигрантските потоци, които влизат в Европа. Освен директивата за убежище, действа и регламентът Дъблин 2, който казва, че ние поемаме отговорност....

В предложението е предвидено да не се презаселват хора с радикално поведение или такива, към които службите проявяван интерес.  България е една от петте страни, които подават пълната информация към Европол, но има редица държави-членки, които си спестяват тази информация, заяви Радев

Още по-зле е, че България все още не е член на Шенген и няма пълен достъп до Шенгенската информационна система, а от нас се иска да охраняваме най-важната външна европейска граница - тази с Турция, като не ни се дава достъп до всички ресурси.

Няма фатално забавяне при подготовката на българското председателство, убеден е Евродепутатът и коментира евентуалната номинация на Мария Гарбиел за еврокомисар:

Тя доказа със своята работа, че наистина може да намира нужните съюзници по прокарване на решения, които са в полза на България, и колегите от всички политически сили уважават много госпожа Габриел, така че, ако тя е кандидатурата на България за еврокомисар, аз мисля, че ще се представи много достойно. Това е наистина един можещ човек, който е работохолик и работи в интерес на България от дълги години в европейските институции.

Луиза Славкова от Европейския съвет за външна политика изтъкна, че е изключително трудно да се направи разлика между политически и икономически мигрант в Европа

ЕС от самото начало  игнорира външното измерение на кризата -  не се търси решение на военните конфликти в страните, откъдето идват мигрантите.  България отдавна е трябвало да стане част от Шенгенското пространство, убедена е Славкова, която е на мнение, че страната ни има интерес от евроинтеграция на Западните балкани.

Както беше казал един израелски политик: „Когато се намираш в море от нестабилност и ти си островът на стабилност е много по-трудно да си на острова, отколкото да си в заобикалящите води“. За нас, чисто регионално погледнато, разбира се, че е много по-добре Западните Балкани да са част от ЕС , но това ми се струва, за момента, много нереалистичен сценарий за близките години.


Прочети цялата публикация