БНР | 10.05.2017 14:35:05 | 114

Мирослава Радева: Мажоритарната система възпитава политиците на отговорност


Мажиритарната система би възпитала у политиците ни умението за носене на отговорност, заяви в предаването "Нещо повече социологът Мирослава Радева. Тя смята, че макар да няма шанс да мине в сегашния си вид законоппроектът за това, все пак е отговори на някакви общестгвени очаквания.

Мнозинството в парламента не ме прави особен оптимист. Аз искам да кажа, че съм убеден симпатизант на мажоритарната система, защото смятам ,че мажоритарната система не е панацея, но тя би възпитала в нашите политици едно много важно качество и това е умението да се носи отговорност за политическите решения. Иначе пропорционалната система, макар и теоретически да създава по-добри условия за представителност, в българските условия тя се превръща в колективна безотговорност.

Дали това е мимикрия, не мога да кажа, защото единствената партия, което е  подготвена за мажоритарен вот, това е ГЕРБ и в този смисъл те биха спечелили на този етап. При БСП бих казала, че резултатът е фифти-фифти, затова и те настояват за смесена система. Това, че патриотите са против, е абсолютно ясно защо – те трудно биха постигнали и с мажоритарен вот и сегашното си представителство.

В случая е трудно да си представим, че ще мине този законопроект в този вид, но най-малкото ще бъде отговорено на някакви обществени очаквания.

Журналистът от вестник "24 часа" Ваня Ставрева смята, че мажоритарната система не може да реши проблемите, както много хора си мислят. Според нея сега ще се стигне по-скоро до някакъв  смесен вариант: 

Това не е никаква панацея, не е никакъв пенкилер, защото смята, че се прави не смяна на системата, а подмяна на проблемите. Проблемът не е в технологията на изборите, а в начина на функциониране на демокрацията в България през последните години, което доведе до тази тотална загуба на доверие в институции, партии, политическа класа.

От общуването ми с много хора, смята, че тези, които подкрепиха референдума, си мислят, че се мажоритарните избори е се освободят от партиите и от политиците и е започнат да избират някакви нови личности. Но всъщност това няма да се случи , защото отново партиите ще посочват кандидатите и те могат да сменят лицата, но ако няма промяна на политиката, резултатът ще е  същият. Хайде да не се лъжем, без изключения е годините назад е перчели кандидатът, подкрепен от едната от двете големи партии, може да имало по-качествени, по-стойностни кандидати, но те просто не са имали шанс. С мажоритарната система това ще бъде умножено по 240.

Моята прогноза е, че това е нещо, през което трябва да минем и е минем, за да видят хората, че не е това, която е реши проблемите. Може и греша, но ми се струва, че участниците в това, което се разиграва пред очите ни , са си стиснали ръцете по този начин и според мен най-вероятно ще въведат смесена система.

Прочети цялата публикация