БНР | 16.05.2017 08:30:29 | 101

Катя Илиева: Учителите са в плен на бюрокрацията и не успяват да работят пряко с децата


Почти няма ден, в който темата за агресията в училище да отсъства в новините. Дали случаите зачестяват, или се дава повече гласност на подобна тематика? По-агресивни ли са децата ни сега, или децата са огледални отражения на обществото и на нас самите?

Двама възрастни учители с над 40-годишен стаж анализират проблема агресия в училище в предаването "Хоризонт до обед". Това са 90-годишния Манол Вършев и съпругата му - Стойка Вършева, на 82 години:

И по наше време имаше такива инциденти, но успявахме да ги тушираме. Чак убити деца не е имало. Щурави деца винаги сме имали, но ние ползвахме добре родителските комитети. Сега децата слушат родителите как се бият, как псуват. Освен това и медиите постоянно разкриват тези неща, от които децата вместо да се поучат, взимат тези примери и ги повтарят. Обществото ни е болно. Поговорката казва: "Той няма страх от Бога и срам от хората".  Всеки върши това, което желае. Това е криворазбрана свобода. Демокрацията е в тези държави, в които има строги закони и те се спазват. Ние не сме готови за демокрацията.

Няма дисциплина, защото учителят е безпомощен, смятат възрастните бивши преподаватели:

Родителят трябва да поема отговорност за поведението на децата си, а не обществото да търси вина само в учителя. И що за наредба е това Учителският съвет да няма право да премества учениците от едно училище в друго при дисциплинарно нарушение...

Катя Илиева е начален учител и според нея има отговорни родители, които полагат грижи към децата си, за съжаление обаче има и родители, за които грижата за детето се изчерпва със задоволяване на физическите му потребности:

Голяма част от децата са свикнали да им се повтаря и да им се говори с висок тон, за да направят или да не направят нещо. Сега, с влизането на новия закон отговорностите на учителят нараснаха, а правата се снижиха до нулеви. Пряката работа с децата остава на заден план. Изисква се да се знаят безкрайно количество нормативни документи, да се пише, да се планира, да се отчита. Ние искаме да учим децата. За съжаление сега две трети от времето ни е отделено за работа с документация. Кой страда от това - всеки може да си направи сметка.

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация