БНР | 16.05.2017 10:30:09 | 206

Кр. Вълчев: Ликвидирането на неграмотността и задържането на децата в училище не е кампаниен, а перманентен приоритет



Ликвидирането на неграмотността и задържането на децата в училище не е кампаниен, а перманентен приритет. Това заяви в предаването "12+3" простветният министър Красимир Вълчев. Една от най-важните мерки, които МОН ще предприеме е вкарването на  всяко дете в образователната система, изтъкна той:

Мерките са множество и рецептата е доста по-сложна, но, в опростения ѝ вариант,  е решителни мерки за вкарване на всяко дете в детска градина, в училище, задържането му и образоването му, плюс мотивирани учители, които да направят това.

Изключително важно е да обхванем в детските градини тези деца, чийто майчин език не е български и децата, чиито родители са с ниско образование. Обикновено това са децата, които имат най-големи образователни дефицити още на входа на първи клас. Мотивираните учители следва да преодолеят тези трудности в тези деца. Мотивираните учители са най-важният фактор за образоването на децата.

Ще има и механизъм за междуинституционална координация. Министрите и институциите ще работим заедно ежемесечно. Това е заръка и на министър-председателя. До края на юни ще бъде одобрен този механизъм. Преди началото на учебната година ще направим екипи във всяка община и всяко населено място, които да имат задължението да вкарат всяко дете в образователната система, особено тези от уязвими групи, като започнем от детските градини.

Ще направим преглед на нормативната уредба, ще предложим обвръзване на допълнителен брой права, помощи с посещението в училище в задължителна  предучилищна и училищна възраст.

Министърът  обеща промени в системата на делегираните бюджети на училищата, но подчерта, че макар и в по-малка степен бюджетите им все пак ще зависят от броя на учениците. Финансирането ще бъде обвързано обаче и с образователните резултати.

След 8 години половината от настоящите учители ще навлязат в пенсионна възраст. Основното предизвикателство, в краткосрочен и дългосрочен план, пред нас е да осигурим системата с добри и мотивирани учители. Увеличаването на възнагражденията е основната мярка за това. Трябва да направим така, че повече хора с по-високи образователни резултати на изходен гимназиален етап да се включат в педагогическо образование и педагогическа професия. Това е гаранция, че в бъдеще ще имаме по-добри образователни резултати, ще имаме по-добри ученици и кадри за всяка професия.

Вълчев изтъкна, че според международни проучвания държавите, в които учителските възнаграждения са по-високи от средните за страната, имат и  по-високи образователни резултати.

Като първа мярка в борбата с агресията в училище министърът ще инструктира началниците РИО проверят организационната дейност в училищата и да дадат на директорите препоръки за подобряването ѝ. Предвиждат се нормативни мерки и отпускане на допълнителни средства за увеличаване на броя на психолозите в училищата. Уверенията на експертите са, че промяната в поведението става с натрупване на педагогическа работа в училищата.

Във ведомството провеждат срещи с издателствата в опити да решат проблема със забавянето на отпечатването и доставката на учебници за втори и шести клас, сподели министърът но увери, че:

Във всички случаи, това няма да попречи за стартиране на учебната година, тъй като издателите се ангажираха за най-дългия период на забавяне – когато имаме преговор на учебен материал, да доставят електронни учебници, а там, където такива не са одобрени – уроците в електронен вариант.



Прочети цялата публикация