БНР | 16.05.2017 12:41:12 | 128

Петър Бунев: Железницата страда от политически назначения


Увеличаването на субсидията на БДЖ с 5 милиона лева не решава проблемите на дружеството

Това заяви в предаването "12+3" по “Хоризонт“ председателят на Съюза не железничарите в България Петър Бунев. Завръщането на Владимир Владимиров начело на холдинг БДЖ, той коментира така:

Напрежение между служителите има и то не е положително. Успях да направя една кратка справка и мога да кажа, че нещата, които се случиха в тези години на управлениене са благоприятни. Няма да отрека дълговете, които бяха 840 и паднаха на 440 милиона, но това се дължи преди всичко на държавата.

Гледайки показателите от 2009-та досега, служителите от 17 000 паднаха под 10 000. Превозваните тонове от 11.6 милиона паднаха на 6.1 милиона. Превозваните пътници - от 33 милиона - на 20. Влаковете закъсняват, локомотиви не достигат, така че състоянието, в което го оставиха БДЖ преди служебното правителство, не беше никак цветущо. Не съм говорител на ръководството, което беше сега по време на служебното правителство, но пак мога да кажа едни цифри. От 2 560 минути средно закъснение в денонощието паднахме до 270. Имаше минус 21 локомотива, в момента оставиха плюс 2 локомотива. Средното закъснение на влаковете от начална гара беше до 73 влака, сведени са до 19. В крайна гара - от 128 до 32. Съвсем категорично искам да заявява, че железницата страда от политически назначения. Не е само от правителството на Борисов, винаги е било така. Трябва да се сложи един път завинаги край.

От синдиката не са обсъждали евентуални протестни действия, допълни Бунев. Целият екип начело на БДЖ нямат транспортно образование, изтъкна той. Според него министърът на транспорта е постъпил некоректно като не се е срещнал с ръководството, което е сменил.

Симеон Ананиев – председател на Българската асоциация на железопътните превозвачи оприличи България на „транспортен хъб, който се развива в автомобилния и железопътния транспорт“ въпреки недотам доброто административно и мениджърско управление.

Аз винаги съм бил нещо от порядъка за немския модел. Ако искаме да работи една система, ние трябва да знаем докъде ще са експертите, докъде ще са политическите лица и докъде ще са безработните политически активисти, тъй като една голяма част от назначенията са на безработни политически активисти, които по една или друга връзка намират начин преди всичко в държавните дружества.

Европейският модел на назначения е с конкурс, но у нас партиите говорят за професионален мениджмънт, само докато са в опозиция, изтъкна Ананиев, който е категорично против обвързване на реформата в БДЖ с концесионирането на летище „София“.


Прочети цялата публикация