БНР | 23.05.2017 14:22:18 | 129

Аделина Игнатова: Никой в Манчестър не си е останал у дома от страх, хората си помагат



В момента всички в Манчестър се обединяват и всеки се опитва да помогне с каквото може. Провеждат се множество акции на съвсем обикновени хора, които предлагат жилищата си за настаняване на хора, останали без подслон и на такива, пристигнали от други градове. Таксиметрови фирми осигуряват безплатен превоз. Дарява се кръв, а пред пунктовете има опашки.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ Аделина Игнатова, която от 8 години живее и учи в Манчестър.

Никой не си е останал в къщи от страх, напротив хората са на улиците, всеки се опитва да помогне, социалната мрежа се лее с хора, които предоставят всичко, с което могат да помогнат и самият Манчестър по никакъв начин не е опустял. Хората продължават да ходят на работа, да се возят на транспорта и да се ходи на училище също така.

Градът е населен с много националности и религии. В него има настроения срещу радикалните елементи, но в момента по темата не се спекулира. След атентите в последната година, Игнатова се замисля дали страната, в която живее, е сигурна

Англия е многонационална държаваи финансов център. Ако нещо ще се случва, просто хората започват да си мислят, че ще се случва тук - на тези географски ширини, че ние ще сме мишена. Настроението Манчестър винаги е било, че може би това ще се случи и на нас.

Депутатът Елена Йончева е категорична, че няма да стигнем до същината на проблема, ако се насочваме към личността и профила на терористите след всеки акт. Според нея трябва да се търси това, което мотивира извършителите.  Тя видя и връзка между визитата на президента на САЩ в Саудитска Арабия и атентата в Манчестър:

Трудно е да не направим връзка. Действително, те се случват буквално в рамките на няколко дни. Тръмп сключи със Саудитска Арабия най-голямата военна сделка въобще в историята на САЩ - за 110 милиарда долара, което влиза в сила веднага, и допълнителни 350 милиарда долара през следващите 10 години. Това е доста обезпокоително и във всеки случаи буди въпроси, защото знаем, че от Саудитска Арабия идват големите спонсорства на терористите. Разбира се, от частни лица, а не от името на държавата, но когато ни се казва, че всъщност тези средства ще отидат за борбата срещу тероризма, това, най-малкото, е озадачаващо.

Аз съм против цялата демонстрация на съпричастност, помните Je suis Charlie и подобни манифестации. Между другото, тогава в Париж, сред демонстрантите, видяхме и много хора, които са съпричастни към финансирането на различни ислямистки групировки. Може би ще трябва да престанем да делим ислямистите на добри и лоши - "добри", когато те отговарят на нашите икономически и стратегически цели и "лоши", когато нямат принос в нашето икономическо добруване. Вероятно трябва да се случи някаква много голяма трагедия, за да може политиците, които много добре осъзнават какво правят, да бъдат заменени с други или да направят пълна  ревизия на своята външна политика.


Прочети цялата публикация