БНР | 25.05.2017 13:52:26 | 195

Милен Керемидчиев: Реториката на Тръмп в Европа ще бъде по-смекчена


Пътуването на Доналд Тръмп из световните столици е много странно, като започнем от избора му на маршрут, но все пак то отговаря на неортодоксалния начин, по който той води външната политика на САЩ. Този прочит на външнополитическата обиколка на американския президент направи в интервю за предаването "Нещо повече" бившият заместник-външен министър Милен Керемидчиев:

Неговите предшественици първо са посещавали Канада, Мексико, държавите, близки до САЩ и икономически, и като политически партньори. Тръмп започна със Саудитска Арабия, което повдигна много вежди и много въпроси в анализаторите. След Израел вече е в Европа, която той нападна много усилено по време на предизборната си кампания. Така че той настрои повечето европейски лидери да бъдат в огромно очакване на неговото посещение – да се види дали той ще затвърди тези свои думи. Според мен, господин Тръмп е повече търговец или бизнесмен, отколкото политик  и от бизнеса се е научил да казва това, което успокоява и се харесва на опонентите му. Реториката му в Европа ще бъде малко по-смекчена, но въпреки това няма как да избяга от посланията, с които привлече толкова много американски гласоподаватели. Решението за Брекзит, крайнодесните в Европа са му симпатични, говори за стопляне на отношенията с Русия - нещо на 180 градуса различно от това, което говореше неговият предшественик и с което бяха съгласни европейските лидери.

Керемидчиев изрази увереност, че на преговорите в НАТО Тръмп ще отстоява до последно увеличаването на бюджетите на държавите-членки в Европа за отбрана и покриване на по-голяма част от разходите, а това по думите му ще бъде много болезнена тема след болезнените разговори за ревизиране на ЕС.

Не бих провидял в последните разговори и събития създаването на ос. По-скоро Тръмп и американската дипломация се връщат към многополюсната политика, каза бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров.

Средата за сигурност в нашата страна е функция на европейската среда за сигурност и на събитията в Близкия Изток. България е точно толкова заплашена, колкото и останалите европейски държави, коментира още Гяуров:

Да си призная честно, не ми се коментират тези събития, защото след всеки подобен взрив ( атентата в Манчестър - бел. ред. ) говорим едно и също, реагираме по един и същи начин. Съмнявам се, че който трябва, си взема адекватни поуки и предприема адекватни мерки за предотвратяване.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация