БНР | 29.05.2017 09:52:41 | 158

Зачестиха случаите на самонастаняване в необитаеми къщи в различни села в България



Зачестиха случаите на самонастаняване в необитаеми къщи в различни села в България. По-голяма част от наследниците на празните къщи живеят в чужбина, кметствата нямат връзка с тях и тъй като няма подаден сигнал, полицията не може да реагира.

Най-засегнати от ромската миграция са селата край Пазарджик в общините Септември и Лесичево. Цели фамилии са се настанили в изоставени къщи. Новите обитатели твърдят, че са под наем, съобщава кореспондентът на БНР Невена Петрова.

Работа на кмета е да следи какво се случва в населеното място и като новодошъл да го регистрира по настоящ адрес.За мен е абсолютно нередно да се допуска в чужд имот да живеят чужди хора. МВР трябва да влезе в своята функция, присъствие на квартални инспектори по места и в пряка комуникация с кметовете да решават тези наболели проблеми. Нуждата от превенция е най-голямата. Трябва да се повишат правомощията на кметовете на кметства, децентрализация. Съгласен съм, че това е национален проблем и трябва да влезе в дневния ред на Министерски съвет, иначе по места просто е невъзможно да се справим с тези проблеми. Борбата с битовата престъпност - трябва да направим така, че тя да е борба на всеки жител на населеното масто, коментира в „Хоризонт до обед“ Росен Георгиев –председател на Асоциацията за европейско развитие на българското село. 

В звуковия файл можете да чуете репортаж на Невена Петрова и интервю на Валерия Николова с Росен Георгиев. 

Прочети цялата публикация