БНР | 30.05.2017 06:43:34 | 64

Владимир Шопов: Българският политически фокус върху проекта за нов Път на коприната не е добре развит


На Китай ще бъде изключително трудно да позиционира себе си като водеща страна в процеса на глобализация. Това мнение изрази в предаването "Преди всички" политологът Владимир Шопов. Той коментира инициативата „Един пояс, един път“ за нов Път на коприната по суша и по море в контекста предстоящата на 1-и и 2-и юни Годишна среща на лидерите на Китай и ЕС, както и след приключилата срещата на Г 7.

Вътре в самия ЕС има различни групи мнения специално за инициативата „Един пояс, един път“ – че тя дава много възможности, но съдържа и известни рискове, отбеляза Шопов, според когото процесът на напасване и на съвместяване на интересите на двете страни се случва по-скоро бавно:

Трябва да отчитаме и известната романтика, когато китайската инициатива беше лансирана, а сега постепенно изкристализират и някои рискове. Това не е план „Маршал“, тоест не става въпрос за средства, които Китай просто подарява на европейските държави, става въпрос за инвестиции. И от двете страни е необходимо известно снижаване на очакванията и постигането на по-реалистични представи какво може да бъде постигнато в тази наистина много мащабна инициатива.

България малко трудно позиционира себе си в тази инициатива, а политическият фокус върху нея не е достатъчно развит, смята политологът. Според него, за да стане страната ни по-активна е необходимо да се изясни кои приоритети в нашето развитие могат да бъдат постигнати през отношенията с Китай и кои - да бъдат насочени към европейските програми.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация