БНР | 31.05.2017 11:26:16 | 396

Децата трябва да се радват на сцената, а не да мислят само за наградата


През последните години школите за талантливи деца и съпътстващите ги конкурси стават все повече. Не са малко и амбициозните родители, които искат най-доброто за децата си.

Как се възпитава певческият талант на едно дете и кога участието в конкурси е опасно? Потърсихме мнението на вокалния педагог Румяна Иванова от пловдивската школа „Арт войс център“, за да разберем какви съвети дава тя на родителите. Нейни ученици участват и получават награди от редица песенни конкурси. Сред тях е и Лидия Ганева, която през миналата година представи страната ни на Детската Евровизия. Две от нейните възпитанички ще изпеят и българския химн на откриването на Мача на звездите, на 14 юни, организиран от Димитър Бербатов.

Подходът ми към всяко дете е абсолютно индивидуален, защото всяко дете е различно и носи своя си талант, характер и израстване. Някои деца се развиват бързо и по-рано, други искат време, за да пораснат и подходът ми е различен към всяко дете, в зависимост от това, което носи самото то в себе си, казва Румяна Иванова.

Това, което правя, когато едно дете дойде за първи път при мен, е стандартното музикално прослушване, за да се провери дали интонационно пее чисто, дали има ритмичен усет. А в процеса на работа самото дете показва собствения си характер.

И когато виждаш, че детето е достатъчно упорито и се справя много бързо със задачите, които се поставят, то очевидно, че е надраснало останалите и няма защо да се спира неговото развитие, а трябва да се поощрява, за да върви напред.

През последните години има огромен интерес към конкурсите по пеене в страната и към риалити форматите. Много е модерно между децата и родителите. Моето мнение е двупосочно.

Трябва да има такива конкурси, за да могат децата да се развиват, да се срещат със свои връстници, да видят какво се случва, как се пее. Но тази нотка на състезателност, на всяка цена, винаги съм искала да я избягвам с моите ученици, споделя вокалният педагог Румяна Иванова.

Аз винаги им казвам - идете, пейте, радвайте се от това, че сте на хубава сцена, че ви слушат толкова хора, станете приятели с другите деца, говорете с хората от журито. Каквото хубаво може да се вземе от тези конкурси – вземете го, а наградата е последното, за което трябва да мислите, когато отидете там. Това са били винаги думите ми и моите деца се отличават, защото са приятелски настроени към другите и мисля, че изпълняват това, което аз се старая да им внуша.

Още за младите таланти и конкурсите за деца  - чуйте от разговора на Златина Йовкова с вокалния педагог Румяна Иванова.


Прочети цялата публикация