БНР | 08.06.2017 15:27:21 | 85

В. Миланов: Матурата никога не е повод за добри новини около българското образование


Матурата никога не е повод за добри новини около българското образование, защото, през последните години, в Софийския университет наблюдаваме огромно разминаване между това, което резултатите от матурата показват, и това, което ние, работейки със студентите, отчитаме като възможност за общуване в различни ситуации, като знания за езика и като езикова култура.

Има случаи, при които кандидат студент, който пише „Въпцаров“ с Ъ е изкарал 5.50 на матурата и с тази оценка може да влезе в Университета.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ преподавателят по „Българска филология“ доц. Владислав Миланов

Матурата никога не е била на толкова високо равнище, за да кажем, че сме завишили или понижили критериите. Тя е съставена от задачи, с които с лекота се справят децата, които са работили добре в училище. За съжаление се справят и деца, които не са работили, които не са отделили време, но успяват да изкарват положителни оценки.

Там, където има желание, където родителите осъществяват контрол и където учителите са всеотдайни, няма как да има слаби резултати и това много ясно си проличава и при студентите, които след това идват в Университета. Вижда се къде училището си е свършило работата и е научило младите хора да мислят, изградило им е стил. Те лесно могат да се справят с всяка една езикова ситуация. За съжаление  все по-често виждаме и обратният процес.

Крайно време е от Министерството да разберат, че трябва да бъдат написани нови учебни програми и нови учебници по български език, чрез които да достигнем до българските деца, да ги накараме да говорят езика ни като роден и да могат да намират онези изразни средства, които са подходящи. Това, че в учебната програма има толкова теория, която дори студентите - българисти трудно усвояват, само затормозява децата. Трябва учебниците да бъдат написани така, че да карат децата да бъдат грамотни.

Директорът на Русенската математическа гимназия Митко Кунчев допълни

Разбира се, въпросът с резултатите в седми клас е доста специфичен. Има няколко важни фактора, които трябва да се имат в предвид. Първо: българското училище няма за цел да постига високи резултати. То е организирано така, че училището трябва да спазва нормативната уредба, да има хубава документация и тогава всичко е наред. Второ, мрежата от училища в България така е конструирана, че повече от половината ученици учат в средни училища, тоест, в училища от първи до 12 клас. Главната мисия на тези училища е да направят всичко възможно да задържат учениците след седми клас да останат в същото училище. Това много лесно се постига, когато влошите подготовката по български и математика - учениците няма да отидат в СМГ или в Първа английска гимназия, а ще си останат там, където учат.

Добрите резултати се дължат на 10% от училищата и на труда на учители ентусиасти. Трябва да се има предвид, че когато говорим за подобряване на резултати, особено при ДЗИ, има една скрита картинка. Матурите се правят на първо равнище, а много от учениците, които се явяват на  ДЗИ, учат съответните предмети на второ равнище. Образно казано, вие бягате един километър, а ви изпитват да пробягате сто метра.


Прочети цялата публикация