БНР | 15.06.2017 11:28:25 | 121

Само в Източните Родопи може се видят на едно място белоглав, черен и египетски лешояд


Със своите размери, външен вид и начин на живот лешоядите са едни от най-впечатляващите птици в Източните Родопи. Наричат ги властелините на Родопското небе, заради големината им - размахът на крилете достига до 3 метра. Единствено в Източните Родопи може да се видят събрани на едно място трите вида лешояда - белоглав, черен и египетски.

В района те откриват  удобни места за гнездене като нишите в скалите, както и храна. Наричани са "санитарите на природата", защото се хранят единствено с труповете на умрели животни, раказва Ваня Ангелова, аниматор в Природозащитен център Източни Родопи.  Лешоядите не се заразяват и се борят с вирусите и бактериите благодарение на силната киселинност в стомаха си и високата телесна температура - около 42 градуса.   

Египетският лешояд  е една от най-застрашените птици в света. Използването на отрови, токов удар от електрическите стълбове и дейността на бракониерите са сред най-честите причини за изчезването на вида. През септември черно-бялата птица мигрира в Африка, а първа се завръща мъжката - през април.  Смъртността при младите египетски лешояди е висока през първата година заради тяхната неопитност, посочи Ангелова. Птиците знаят, че трябва да мигрират на юг, но избират грешен маршрут и вместо през Турция, те тръгват към гръцките острови.

Белоглавият лешояд остава у нас през цялата година.

Черният лешояд /на снимката/е най-големият представител на вида. Той не живее у нас, гнезди в Гърция, но идва тук,  за да търси храна.  

Чрез поставените на птиците сателитни предаватели се проследява тяхното придвижване на дълги разстояния. Установяват се и заплахите, които застрашават вида, и се полагат усилия за тяхното отстраняване. Улавянето и маркирането на лешоядите се извършва единствено с разрешение на МОСВ и е само с научни и природозащитни цели. 
Тази година екипът на Българското дружество за защита на птиците е успял да маркира 25 лешояда и да вземе генетични проби, с които ще изследва здравословното им състояние. В края на юни ще бъдат маркирани и млади птици. Те не се хващат с капани. Природозащитниците използват алпийска екипировка, за да достигнатдо труднодостъпните гнезда по скалите и маркират малките лешояди преди те да могат летят.

Прочети цялата публикация