БНР | 17.06.2017 07:15:50 | 149

Ще повлияе ли върху политиката на Вишеградската група заплахата от санкции за неспазване на бежанските квоти


В средносрочна перспектива Полша, Унгария, и отчасти Чехия не просто ще продължат да не допускат бежанци мюсюлмани от Африка и Близкия Изток, но и ще продължат да спъват реформата на бежанската система в Европейския съюз. Тази позиция изрази в предаването „Събота 150“ журналистът Никола Миладинов, кореспондент на БНР в Брюксел. Според него Вишеградската група ще продължи позицията си да формира блокиращо малцинство, поне докато нещо по-тежко не удари техните интереси – например орязване на еврофондовете.

Заплахите от санкции от страна на ЕК спрямо Полша, Унгария и Чехия за неспазване на бежанските квоти няма за цел да ги накара бързо да приемат чужденци, защото квотите на тези три държави не са чак толкова големи и от решаващо значение за постигане на общата цел - 160 хиляди преместени от Италия и Гърция кандидати за убежище. По-скоро тази мярка трябва да служи за назидание на останалите страни-членки, които също хитруват с релокацията, подчерта Миладинов:

Административните процедури за нарушения са тягостни и продължителни, ще минат месеци, дори години, преди окончателната им развръзка и никой не знае дали дори при най-лошия сценария – дело в съда в Люксембург – финансовите санкции ще са особено сериозни заради това, че тези вишеградски държави отказват да приемат чужденци. Но натрупването на наказателните процедури може да създаде евентуално вътрешно напрежение и недоволство срещу управляващите правителства във Варшава и Будапеща.

Журналистът и преводач Светла Кьосева, която живее и работи в Будапеща отбеляза, че Унгария стремително навлиза в предизборна кампания за изборите другата пролет. Тя акцентира върху факта, че пропагандата срещу мигрантите продължава да е успешна, дори когато отдавна няма никакви мигранти на територията на Унгария:

Реакциите на унгарското правителство са доста различни, в зависимост от това накъде са насочени – навътре към избирателите, или навън - към европейските институции. Ясно е, че без парите на Брюксел унгарската икономика ще е в доста по-незавидно положение. Ето защо след кампанията „Да спрем Брюксел“ по билбордовете се появиха нови надписи: „Унгария – силна и горда европейска държава“.

Още детайли по темата слушайте в звуковите файлове.

Прочети цялата публикация