БНР | 17.06.2017 08:50:04 | 118

Александър Баунов: Пряката линия е Туитърът на Путин


След традиционната Пряка линия на руския президент Владимир Путин, по време на която повече от четири часа държавният глава отговаря на въпроси на граждани, предаването "Събота 150" търси прочита на руския политически анализатор от руския "Карнеги Център" Александър Баунов. Запитан дали "Пряка линия" всъщност не играе ролята на политически PR на руския лидер, той отбеляза:

Не, просто трябва да си спомним как Путин дойде на власт - като протеже на бюрокрацията и едрия бизнес. Той не беше избран от народа като Тръмп. Той беше приемник на тогавашния президент и човек на икономическата олигархия. И когато дойде на власт, започна да диверсифицира зависимостта си от бившия президент и неговото обкръжение, включително установявайки пряк контакт с народа. Заобикаляйки бюрократичната класа, едрия бизнес и медиите, които бяха лоялни към политическата класа, създадена по времето на Елцин. Тогава нямаше Туитър. Да кажем, че пряката линия е Туитърът на Путин.

Тазгодишната "Пряка линия" според анализатора се отличава от предишните 14 издания по това, че режимът на Путин по думите му е узрял и даже презрял и вече няма такава нужда от установяването на пряк контакт с народа, заобикаляйки елита:

Днес самият той е част от елита. Неговите приятели са представители на естаблишмънта - едри бизнесмени, висши чиновници, ръководители на държавни корпорации. От друга страна му е необходимо да запази някаква връзка с обикновените хора. Още повече, след протестите в 2011 и 2012 година той ребрандира режима. Преди това беше режим на икономическата идеология. След връщанате на власт на Путин през 2012-а режимът започна да изглежда някак по-народен, което е свързано с протестите в Москва, с украинските протести, с войната в Украйна. Целта на "пряката линия" е да покаже пряката връзка между управника и народа.

Според Александър Баунов, представата, че Русия е свръхцентрализирана страна е много преувеличена, а чиновниците много добре разбират границите на възможното. Баунов каза това в отговор на въпрос защо някои казуси се решават едва след като стават публично достояние по време на Пряката линия:

Сякаш те виждат два вида инструкции от Кремъл. Едните са задължителни за изпълнение, а другите - не много задължителни. И решенията по много въпроси се вземат на средно или на високо регионално равнище. Там стават много неща. Могат да изчезват пари, парите могат да не достигат до хората. Въпросът е как системата може да се справи с това. Единият начин са изборите. В руската ситуация това е възможно, но тази възможност е ограничена в сравнение с изборите в законодателното събрание на някой щат, на някой швейцарски кантон или просто в някоя западноевропейска страна. Доколкото не можеш да поправиш нещата на избори, остават ти други начини. Уличен протест, протест в мрежата или протест под формата на петиция. Или пък се опитваш да подадеш прошение, както се е казвало по царско време, до най-високото място.

В анализ на темата дали има знак на равенство между легитимността на руската държавност и легитимността на президента Путин Александър Баунов изтъкна:

Руската диктатура не е особено жестока. Наричам я рационална диктатура с рационално поведение. Следователно цената на протеста не е много висока за тези, които спазват определени правила на поведение. Впрочем такива правила има по цял свят - да не се посяга на полицай например. Има опасност от задържане, съставяне на протокол, дори някаква глоба. Полицейски арест и даже полицейски произвол, но като цяло младите хора поемат този риск. Новото е, че стана модерен неразрешеният протест. Хората виждат, че цената му не е особено висока, но е много по-интересно за младежите. Има повече усилие и някакъв подвиг, така да се каже. Навални разбира, че този тип протест е интересен на неговата аудитория. Следователно даже след като е получил разрешение за законен протест на определено място, той в последния момент прави протеста неразрешен, за да повиши градуса на интерес сред целевата си аудитория. И като цяло постигна желания резултат.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация