БНР | 19.06.2017 08:40:53 | 62

Пазарният плурализъм и политическата независимост на медиите са най-проблемни у нас



Националният доклад за България по отношение на рисковете на медийния плурализъм е изготвен в хода на първото общоевропейско приложение на мониторинга на медийния плурализъм, извършено през 2016 година, в рамките на проект, осъществен в 28 страни-членки на ЕС, както и в Черна гора и Турция, с подкрепата а субсидия, предоставена от ЕС на Център за медиен плурализъм и свобода на медиите към Европейския университетски институт във Флоренция.

Трима са авторите на доклада за България - доц. Орлин Спасов, проф. Нели Огнянова и Николета Даскалова.

Резултатите, които ще коментираме днес са за 2016-а година. Този изследователски инструмент за първи път се прилага в такъв обхват, вече всички 28 страни-членки на ЕС са включени и две кандидат-членки – Черна гора и Турция. Това дава възможност да се оцени медийният плурализъм не само в отделните страни, но и в съпоставка, каза доц. Орлин Спасов.

В рамките на 10 години, като член на ЕС, страната ни не отбелязва особен напредък по отношение на медийната среда, каза още доц. Спасов:

Сред основните четири области, които ние наблюдаваме – защита на правата в медийната среда, пазарния плурализъм, политическата независимост и възможностите за включване на различни групи в медиите, като най-големите проблеми ние идентифицирахме в областите на пазарния плурализъм и на политическата независимост на българските медии.

България е видяна като страна, която произвежда много рискове по отношение на медийния плурализъм, каза Николета Даскалова:

Има зони в Европа, които произвеждат много по-малко рискове – Франция, Германия, Швеция, Дания – там плурализмът е на едно завидно ниво. На другия полюс са страни като Унгария, Латвия и България, които имат най-тревожните доклади по отношение на плурализма на медиите. Най-тревожните проблеми са в Турция.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация