БНР | 21.06.2017 09:59:03 | 126

Иво Инджов: Негативните реакции за посещението на Путин у нас са обикновен антикомунизъм


Негатовните реакции на престоящото посещение на рувкия президент Владимир Путин у нас са израз на обикновен антокомумизъм, заяви в предаването "12+3" политологът Иво Инджов:

Аз намирам тези реакции за много примитивни и израз на обикновен антикомунизъм, защото Русия все още се асоциира с комунизма, макар че в момента там има дори турбокапитализъм. Аз не съм чул ЕС да прекрати отношенията си, през тези шест месеца да е дал заявка за прекратяване на отношенията си с Русия през тези шест месеца, когато България ще бъде председател на ЕС. Напротив, това, че Путин ще дойде тогава, ще даде стимул България да влезе на трасето на диалога между ЕС и Русия и да има нещо като посредническа роля, ако се налага, разбира се. Тъй или иначе това посещение трябва да бъде разглеждано не само в исторически контекст, но и в икономически, в бизнес контекст с оглед на "Турски поток" и дали той ще мине през България. В крайна сметка той трябва да стигне до ЕС, едното негово разклонение, така че България участва в този пъзел, неясен все още.

Относно евентуалната посредническа роля на страната ни при визитата на Путин, Инджов каза:

България може спрямо потенциала си да се опитва да играе някаква такава роля, бе да си го поставя като някаква свръхконкретна цел. Когато има противоречия, България, използвайки добрите си отношения и с  Русия, и с Турция, да се опитва да допринесе за намаляването на напрежението между тези страни и ЕС. Аз не виждам нищо лошо, но в никакъв случай ние не можем официално да се самономинираме за тази роля.

Надали това посещение ще има някакво конкретно икономическо измерение, но то трябва да се използва, да се говори за икономическите проекти, това, което ни свързва, да се изтъква на преден план, общото исторически минало.

Иво Инджов коментира и изказванията на Путин и на световния шампион по шахмат Анатолий Карпов за кирилицата и какво означават те:

От една страна не е приоритет на руската историческа наука, респективно на руската политика в момента, да изтъква ролята на България за създаването на кирилицата и за нейното разпространение. Може би има някаква наслояване от миналото. Може би те самите за себе си още не са си го изяснили, различните научни центрове  Русия, От друга страна България е давала през последните години противоречиви сигнали спрямо Русия, позиционирайки се ясно в подкрепа на Вашингтон, на НАТО, за санкциите, и може би тези реплики и на Путин, и на Карпов, пък и на други руски политици по отношение на България, калкулират тази българска позиция на недоверие към Русия. Не вярвам, че е злоумишлено, но във всеки случай се отчита тази особена роля на България в момента.

Прочети цялата публикация