БНР | 26.06.2017 16:20:02 | 128

Е. Димитрова: Успешната демографска политика се крепи на задържането на младите, добрите условия за отглеждане на деца и здравеопазването


Докладът на ООН актуализира прогнозите от преди 2 години. Резултатите затвърждават добре познати тенденции. По отношение на България, докладът потвърждава, че страната се намира в тежка демографска ситуация. Стареенето на населението се очертава като един от основните проблеми. Това е резултат от ниската раждаемост в последните 25 години, високата смъртност и отлива на млади хора – емиграцията.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт” доц. Елица Димитрова от Института за изследване населението и човека към БАН по повод доклада на ООН, който прогнозира през 2030 г. населението на страната ще бъде 6.4, а през 2050 г. -  5.5 млн. души.  Докладите се изготвят на базата на екстраполации на данни за развитието на три основни явления – раждаемост, смъртност и миграция, обясни тя. Очертават се три вида сценарии – оптимистичен, среден и песимистичен. Трудно е обаче да се прогнозират мащабни миграционни явления като например сирийската криза:

Страната ни е прекрасна и  е добре да се търсят по-оптимални решения за това да се задържат повече млади хора в страната и, разбира се, да се осигурят по-добри условия за раждането и отглеждането на деца, да се подобри качеството на здравеопазването. Това са основните принципи, на  които се гради една успешна демографска политика.

Учените от БАН и в частност хората, които се занимават с демография, регулярно провеждат различни проучвания, които имат отношение към демографската политика в страната. Информираме както широката общественост, така и политиците, които понякога се обръщат към нас за различни прогнози и за разработване на проекти, които имат за цел да дадат предложения за мерки за преодоляване на демографската криза. Това е положителна тенденция през последните години, която показва, че науката и политиката трябва да се срещнат в един  определен режим на диалогичност и да има по-голяма чуваемост към тези резултати, които се произвеждат от учените.

Прочети цялата публикация