БНР | 29.06.2017 14:13:12 | 481

Карлос Контрера: Полицията трябва да може да прилага и сила, когато е необходимо


Полицаите трягбва да получат подкрепа и да могат да прилагат сила, когато е необходимо, заяви в предаването "Нещо повече" Карлос Контрера – член на организационния съвет на ВМРО и общински съветник в София. След станалото в Асеновград той написа писмо до министъра на вътрешните работи Валентин Радев, в което иска по-твърди мерки от страна на полицията и повече решителност при прилагането на закона:

Говоря за следното нещо, за съжаление тази тенденция с тълпи от циганските гета, които върлуват по улиците се превръща вече в епидемия и аз ще ви върна назад – Катуница, Раднево, "Орландовци", виетнамските общежития няколко пъти, бунтовете при "Факултета", Гърмен. Държавата трябва ясно да покаже на този тип хора, че подобно поведение ще срещне силния отпор най-вече на институцията МВР, която е отговорна за опазването на обществения ред и ако е необходимо ще се прилага сила. Аз съм го написал неслучайно. Във втората част на писмото описвам ситуация, при което полицай от община Борован е бит от двама рецидивисти. Правя следните изводи, аз мисля, че тези изводи са общодостъпни и са ги правили много хора, но трябва да бъде даден кураж на състава на МВР, включително на хората на най-ниско ниво, тези, които са на терен и които ежедневно и ежеминутно се сблъскват с проблеми, да работят. Защото в момента, за съжаление, много често те не усещат подкрепата от своите висшестоящи ръководители, говоря и за политическото ръководство. Трябва да се каже, че когато е необходимо, ще се прилага и сила, след което полицаите ще бъдат защитавани от същия този закон.

Полицията трябва да присъства ярко в гетата и около гетата и у тези хора, които живеят на ръба на цивилизацията, да се върне респектът към униформата.

Контрера коментира и призива на главния прокурор Сотир Цацаров, който призова случаят да не се политизира и да не се подклажда етническо напрежение

Думата "етническо напрежение", "етнически мир" е една дъвка, която по-скоро отива на политическо говорене. Аз разбирам, че главният прокурор не желае този случай да се превръща в поредната, включително и медийна, кампания, която  да раздухва темата, но тук има нещо изключително важно, което трябва да се каже. Ние като хора, които се занимаваме с обществена дейност, няма как да не се възмущаваме и да искаме ясна, бърза, пряка, адекватна, силна намеса не само в подобни ситуации, но въобще по отношение на темата с гетата. Моите уважения към главния прокурор, но  аз мисля, че неговата институция в този казус също трябва да покаже твърдост, при това над конкретния инцидент, свързан с побоя.

Прочети цялата публикация