Starazagora.bg | 07.07.2017 13:46:16 | 257

Кметът Живко Тодоров призова за национално обединение за защита на българската въглищна енергетика


Кметът Живко Тодоров призова за национално обединение за защита на българската въглищна енергетика

Кметът Живко Тодоров бе домакин на кръгла маса за спасяването на енергетиката, организирана от КНСБ и КТ „Подкрепа“, за съдбата на българския въгледобив и въглищната енергетика в контекста на гласувания от Европейската комисия референтен документ с по-високи екологични изисквания за големи горивни инсталации. В нея участваха министър-председателят Бойко Борисов, председателят на ПЕС Сергей Станишев, министрите Теменужка Петкова, Нено Димов и Бисер Петков, евродепутати, народни представители, кметове от региона, синдикални организации от двете конфедерации, свързани с енергетиката и минното дело, както и шефовете на предприятията в комплекса Марица изток - „ТЕЦ Марица изток 2“, ТЕЦ Ей И Ес, ТЕЦ КонтурГлобал, ТЕЦ „Брикел" и Мини Марица Изток.

Старозагорският градоначалник определи срещата като „определяща бъдещето не само на региона, а и на държавата“. „Запазването на централите от комплекса Марица Изток е сериозен приоритет, около който могат да се обединят всички без значение на политическите пристрастия и цветове. Благодаря на синдикатите за инициативата, както и на премиера, който откликна заедно с всички евродепутати, ангажирани по темата. Едно национално обединение около тази кауза би било много полезно за държавата, за да отвоюваме своите позиции и на европейско ниво“, заяви Тодоров.

„Оптимист съм, че заедно можем да измислим нещо полезно. Поемам ангажимент, заедно с колегите да се опитаме да облекчим това, което със сигурност няма да ни се размине”, заяви премиерът Бойко Борисов.

„По този въпрос сме от едната страна на барикадата. Трябва да представим балансирана и добре обмислена стратегия и да работим системно в Брюксел”, обясни лидерът на ПЕС Сергей Станишев. По думите му тази среща е доста закъсняла. Той предложи създаване на Национален съвет или работна група, която да начертае план за действие. Според Станишев, най-напред трябва да се направи финансов разчет, какво е необходимо, за да се постигнат условията, които са приети. По неофициални данни трябват около 3 млрд. лв. Второто действие е да се работи активно за дерогация поне до 2025 година, тъй като новите изисквания влизат през 2021 г. Президентът на ПЕС обясни, че средства могат да се търсят от държавата, от Банката за развитие, както и по новите оперативни програми. Той бе категоричен, че всички евродепутати ще работят за каузата.

Бойко Борисов се присъедини към казаното от Станишев, но коментира, че правителствата в Европа са много зелени и не им трябват топлоцентрали и въглища. „Не съм оптимист, но трябва да опитаме с обединени усилия”, допълни премиерът.

Надделя мнението, че искането на дерогация е единствения вариант, върху който трябва да бъдат съсредоточени усилията на всички, подкрепящи каузата.

Целта на дискусията бе да се намерят спешни отговори от управляващите в страната как могат да бъдат спасени въглищните ТЕЦ-ове, българският въгледобив и енергийната система на България в контекста на гласувания Референтен документ на ЕК.

От синдикалните централи през последните няколко месеца постоянно алармираха, че българската енергетика е в опасност заради въпросния Референтен документ. Влизането им в сила ще лиши от препитание близо 120 000 души, заети в сектора, и рискува да породи тежко социално напрежение в област Стара Загора. Участниците бяха единодушни, че той поставя пред риск националната сигурност на страната, част от която е енергийната независимост, осигурявана от лигнитните въглища на Източномаришкия басейн.

След проведените редица срещи и обсъждания в последните месеци в Брюксел и София, включително и с министъра на околната среда и водите Нено Димов, на 28 юни 2017 г. стана ясно, че основният път за предотвратяване на критичното изостряне на социалния мир на работещите в минно-енергийния сектор, е обжалване на Референтния документ и ново прегласуване.

За да се случи това обаче, представителите на българските институции, политиците и евродепутатите, независимо от партийната си принадлежност, трябва да инициират и активно да се включат в широка европейска коалиция, която да гласува подобно решение.

От синдикатите се надяват, че първите стъпки на тази коалиция ще бъдат направени в Стара Загора.

07.07.2017 г.

Прочети цялата публикация