БНР | 10.07.2017 10:19:20 | 404

Цветелин Кънчев: Няма междуетническо напрежение в България, има социално


Подобни изблици на напрежение между българи и роми се случват всяко лято в последните 12 години.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ Цветелин Кънчев, лидер на "Еророма", който припомни, че случаите с напрежение в „Красна поляна“ , Самоков, Катуница, и т.н. винаги са се случвали в горещите месеци. Той изтъкна, че случаят с Асеновград е различен, тъй като участниците в сблъсъка се самоопределят като турци. Кънчев изрази възмущение, че не е имало многохиляден протест заради агресията на шведски турист в Слънчев бряг или за побоя нанесен от българчета в Монтана, но има такъв заради агресията в Асеновград.

Няма и да има, защото, примерно, няколко псевдопатриоти използват това напрежение. Те организират протести, за да изпуснат напрежението, което българският народ е насъбрал  - много напрежение, натрупано от обещания, за минимална пенсия от 300 лева, минимални заплати от 1000 лева и така нататък. Най е лесно да се "изпусне парата" срещу циганите. Е, не е честно! Не е честно!

Поздравявам жителите на Асеновград за това, че се разграничиха от пришълците, които искаха да опорочат техният протест. Да, хората в Асеновград имат може свои основания. Не съм запознат в детайли там, защото нямаме структура в Асеновград по простата причина, че тези хора се определят като турци, но ви казвам, че не бива техният протест да бъде опорочен. Ето вижте, сега се появяват вече православни хоругви, които водят шествието, русофили, които го  насочват в една или друга посока. Тези хора с абсолютно право се разграничават от този протест.

В 2/3 от общо  535 фондации, които се занимават с интеграция на ромите няма по нито един циганин, изтъкна Кънчев и коментира, че още пред 2011 г. е дал на главния прокурор списък с фондации, които според него са извършвали злоупотреби със средства за ромска интеграция, но мерки не са взети:.

Ако се реши проблемът с ромите, кажете ми, кой друг проблем ще бъде сочен като оправдание за неизпълнени предизборни обещания.
Няма междуетническо напрежение в България! Има социално напрежение!

Юристът и експерт по етническите въпроси Мирослав Попов също отдаде конфликтите на акумулираното количество негативна енергия  в обществото. Тази енергия акумулира агресия, която си търси прицелната точка, обясни той:

Най-важното нещо за нашите български дебати по ромския въпрос в последните 10 години е, че те по всякакъв начин бягат от същността на въпроса. Другото е, че много години широки български слоеве останаха с усещането, че над ромската общност, например, има някакъв чадър, че водени от стремежа нещата да бъдем толерантни, да не засегнем цяла една общност, нещата се замитаха някак си под  юргана.

Но, по-малкият проблем даже е вътре в нас. По-големият е, че тези конфликти се представят много често твърде превратно извън България - че във всеки конфликт винаги "виновните" са основният народ. Винаги ромите да са жертва. Това не беше вярно и никога не е било вярно. Има виновни от едната страна, има виновни и от другата страна. Българското общество по няколко десетки конфликта, които придобиха медийна изява, популярност, не разчопли да види нещата докъде са стигнали. Така беше при Катуница, при Красна поляна, при убийството на професор Калоянов. Всичко някак си беше замъглено.

Попов е категоричен, че образованието на ромите е необходимо за преодоляването на проблема, но не го разрешава само по себе си. Той обясни, че интегацията няма как да се случи без активните усилия и на ромите да припознаят българските закони:

Винаги през последните 20 години се заобикаля другият въпрос - за закона. Централният въпрос на ромската интеграция в момента е спазването на закона - или се спазва закона, или не се спазва. Нарушаването на закона, това е нещото, което възмущава, вбесява, ако щете, тези хора, които сега протестират в Асеновград.

Попов допълни, че въпросът с гетата е не само жилищен, но и социален, тъй като там се появява различно отношение към законите, а често правоохранителните органи не се намесват при конфликти в гетото.  Той изтъкна, че обещанието за участък във всяко гето е неосъществим, тъй като би изисквал твърде много полицаи.

Прочети цялата публикация