БНР | 10.07.2017 16:25:36 | 97

Ал. Кашъмов за проекта за изменения на АПК в НС: Изпълнителната власт също е потресена, че е внесен


Административно-процесуалният кодекс е от най-добрите закони, приемани през последните 25 години. С него в голяма степен бяха гарантирани правата и на гражданите и на т.н. юридически лица да оспорват решения или действия на администрацията. Това е законът, който осигурява защитата на гражданите срещу произвола на администрацията, срещу възможността държавата да се върне там, където беше – в тоталитарното, авторитарното или олигархичното ѝ битие, в което гражданинът бива притискан.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ адв. Александър Кашъмов от програма „Достъп до информация“, който разкритикува проектът за изменени е и допълнение на АПК внесен на 1 юни в НС. Проектът от 97 страници е приет на първо четене и вече е преминал през 5 комисии в НС.

Само 20-ина дни след внасянето на законопроекта, той е приет от Народното събрание, без да бъде обявено обществено обсъждане. Нещо повече, три министерства са внесли критични становища. Изпълнителната власт също е потресена за това, че през главата ѝ се внася такъв проект в НС.

Кашъмов обясни, че с промените достъпът за правосъдие на втора и трета инстанция се  увеличават значително и даде пример:

Таксата, за да се отнесе един случай до Върховния административен съд, скача 18 пъти за обикновения гражданин, а за неправителствените организации – на практика, към 90 пъти.

Нека не забравяме , че и в тази сфера, в която работи програма „Достъп до информация“ – достъпът до обществена информация, едно такова поскъпване ще доведе до драстично отказване на гражданите и неправителствените организации от това да водят такива дела и да защитават правата ни.

В момента докладите на правителството за достъпа до обществена информация показват, че от порядъка на 70% от заведените дела се печелят от гражданите, което означава, че отказите на администрацията са незаконосъобразни. В много от случаите можем да кажем и защо са незаконосъобразни – защото зад тях се крият някакви нередности, практики на непочтеност или на незаконност. Всъщност достъпът до обществена информация е най-сериозното средство за борба с корупцията. Тук възниква въпросът: „Какво послание отправят народните представители, които се опитват да вдигнат таксите и да попречат, според мен, на достъпа до правосъдие на неправителствени организации и  на граждани точно в тези случаи, в които се водят дела срещу евентуални актове на произвол на администрацията“.

Кашъмов изтъкна, че измененията драстично биха оскъпили и воденето на други дела от неправителствените организации и даде за пример искането за ОВОС на проекта „Карадере“ и тези за липса на ОВОС при удължаването на експоатационния срок на АЕЦ „Козлодуй“, които и така са стрували на завелите ги организации десетки хиляди левове.

Юристът окачестви проектът за изменение и допълнение в АПК като „съмнителен от Конституционна гледна точка законопроект“. Той изтъкна, че в проекта са записани и таксите, което по принцип не се прави. Опасенията на политиците, според него, са, че ако тези такси бъдат оставени, както досега – в подзаконов акт, стойностите биха били обжалвани във Върховния административен съд, където биха паднали, защото не са справедливи, нито съобразени с имущиството и доходите на хората.

Всъщност, това е един опит да се бетонира това ограничаване на правото на защита на гражданите и на юридическите лица с нестопанска цел., обяви Кашъмов, според когото президентът би трябвало да наложи вето. От организацията ще разчитат и на Конституционния съд и на съда по правата на човека в Страсбург.


Прочети цялата публикация