БНР | 11.07.2017 14:48:06 | 69

Мария Стоянова: Необходими са специални емисии детски новини


Една трета от българите са ставали свидетели на агресия, а от просветното министерство посочват, че през 2016-а са регистрирани над 2 200 случая на физическо и над 2 700 случая на вербално насилие в училищата. Още 1400 са случаите на кибертормоз. Данните бяха огласени на дискусия в парламента, посветена на агресията сред децата.

Експерти от различни сфери представиха визията си как да се справим с печалната статистика. Според Мария Стоянова от Съвета за електронни медии редакциите често са поставени пред трудната дилема как да се отразяват тревожните новини за кризи, тероризъм и военни стълкновения и в същото време за запазване на човешкото достойнство през съдържание, което да не уврежда съзнанието на подрастващите. Именно затова от три години се обсъжда европейска директива за намиране на решения по тези предизвикателства, припомни Стоянова и лансира своя идея за намаляване на медийния натиск към децата:

Адекватни детски предавания, най-вече детски новини. Децата имат право да научават за всичко, което се случва, но на разбираем и достъпен език. Когато извънредни събития достигат до възрастните и дори ги шокират, те не подминават подрастващите. За тях са необходими специални емисии, в които описателно да се поднасят важните вести от деня, за да не се оставя необходимост от наваксване на информация в социалните мрежи, която се разпространява без контрол и надзор.

От асоциация "Родители" настояват да бъде забранено да се показват деца – жертви или причинители на насилие, независимо от родителското съгласие и дали се използва заличаване на лицето. Предлагат се и промени в образователната система, така че децата да имат съпротивителни сили срещу насилието чрез дигитално-медийна грамотност.

Въвеждането на часови пояси с подходящо и неподходящо за деца съдържание е изключително важно. Само маркирането на съдържанието не е достатъчно, за да ограничи достъпа на децата, подчерта Цвета Брестничка от Асоциация "Родители":

Нека сме наясно, че родителите през деня са на работа. Децата често са сами с телевизора и това, че виждат на екрана точка или знак, че това е неподходящо за деца съдържание, не означава, че тутакси ще спрат телевизора или ще спрат да го гледат.

Експертните проучвания са все по-категорични, че медийното насилие – чрез филми, новини и циничен език в музиката е доста сериозен елемент от агресията сред децатау посочи в предаването "Нещо повече" Боряна Георгиева, депутат от ПГ на "Воля".

Възрастните трябва да променят модела, защото ако те не дават личен пример децата стават подвластни на медията и интернет пространството, допълни тя.

Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.

Прочети цялата публикация