БНР | 18.07.2017 07:50:00 | 48

Професор Пимпирев: Ние изцяло зависим от природата и тя е по-силна от нас. Трябва да бъдем по-мъдри, а не да мислим само от днес за утре


На 12 юли световните информационни агенции съобщиха, че леден блок с площ 5800 кв. км. се е откъснал от антарктическия шелф Ларсен С и се придвижва на север като бавно се разтапя. Айсбергът е дълъг 175 км. и широк около 50 км. и е един от най-тежките в историята – с тегло около един трилион тона. Отцепването на голяма част от Ларсен С е променило драстично ландшафта на Антарктическия полуостров, тъй като това е един от най-големите айсберги, регистрирани през последните три десетилетия. Факт е, че Тотен - най-големият ледник в Източна Антарктида започна да се топи преди две години, а през януари тази година учени прогнозираха скорошното откъсване на голям леден къс точно от антарктическия шелф Ларсен С заради образувалата се огромна пукнатина там.
Ася Чанева разговаря с проф. Христо Пимпирев – председател на УС на Българския антарктически институт, директор на Центъра за полярни изследвания и ръководител на всички 25 български научни експедиции на Антарктида. Той коментира топенето и откъсването на ледници, твърдението, че откъсващите се айсберги всъщност забавяли процесите на глобалното затопляне, както и споделя виждането си за мерките, които човечеството е длъжно да предприеме срещу климатичните промени, ако иска да оцелее.


Прочети цялата публикация