БНР | 20.07.2017 10:01:22 | 155

Бисер Банчев: Имаме изключителни специалисти по Западните Балкани, въпросът е как ще ги използваме


Оценката, която поставяме за развитието на балканските страни, не би трябвало да залитат нито в посока на абсолютизиран негативизъм, нито на абсолютизиран позитивизъм. Това каза в анализ за предаването "12+3" д-р Бисер Банчев от Института по балканистика при БАН.

В процесите на развитие на балканските страни следва да отчетем настъпилата след 2001-а година голяма промяна, когато целият регион на Западните Балкани излезе от една голяма нестабилност, която се отразяваше и върху съседните страни. Тогава изглеждаше, че Западните Балкани тръгват в една по-мирна перспектива, свързана с икономическо развитие и общата посока беше Европейския съюз, продължи анализа си д-р Банчев и допълни, че в ключовото изказване на Жан-Клод Юнкер за Западните Балкани и тяхното присъединяване към ЕС е бил объркан шансът с времето, а технологията на преговорния процес с перспективата.

Имаме дипломати от средното поколение, които са изключителни специалисти по Балканите и конкретно по Западните Балкани, посочи специалистът, според когото въпросът е дали ще бъдат правилно поставени в една правилна политическа и управленска схема. Има и достатъчно аналитици в неправителствения сектор и академичните среди, които имат какво да предложат, допълни той в коментар по единия български приоритет, заложен в програмата на Българското председателство на Съвета на Европа през 2018-а година.

Анализаторският ни екип препоръчва да се види опита на съседните държави, които имаха амбиции да бъдат регионални водачи, защото преди гръцкия план имаше и словенски план, припомни експертът:

Нашият план не е толкова амбициозен, колкото словенския или гръцкия. Нашият план е с шестмесечен хоризонт. Първото, което трябва да отчетем е, че в ЕС нищо не може да се случи за шест месеца. Но те са важни, за да се поставят приоритети, да се посочат  проблеми и да се извървят първите крачки към тяхното разрешаване.

Относно предстоящото подписване на международния договор с Македония Бисер Банчев отбеляза:

Става дума за десетки години натрупвания. Македонският въпрос в съвременните му измерения събра около 140 години. Той според професионалните историци е продължение на източния въпрос, който има още около 200-300-годишна история. Така че едва ли нещо, което е трупано толкова години може да се разреши с една крачка.

В заключение д-р Бисер Банчев призова да не се фиксираме върху датата на сключване на договора, а върху процеса, който трябва да тръгне. 

В звуковите файлове можете да проследите и позицията на главния редактор на македонското електронно издание "МСД" Александър Дамовски, според когото еуфорията и ентусиазмът около подписването на двустранния договор започват да стихват.

Прочети цялата публикация