БНР | 20.07.2017 13:45:34 | 69

Малката крачка, големият скок и лунните конспирации


1969 година. Космическия кораб „Аполо 11“ каца на нашия естествен спътник, а Нийл Армстронг оставя първите човешки стъпки върху лунната повърхност. Пет години след събитието излиза книгата на Бил Кейсинг „Ние никога не отидохме на Луната: американската измама за тридесет милиарда долара“, която предизвиква съмненията на скептиците, оспорващи реалността на събитието – още повече, че авторът на книгата е работил в компанията, създала ракетните двигатели по програмата „Аполо“. Въпреки реакциите на НАСА скептицизмът, подхранван от нееднозначното тълкуване на прилуняването, не секва до днес – като се започне от веещият се американски флаг, премине се през неравномерните сенки и липсата на звезди в снимките и се стигне до преодоляването на радиационния пояс на Ван Алън.
За здрав скептицизъм ли става дума или просто за любов към конспиративните теории? Имало ли е спорове между Армстронг и Олдрин кой ще направи „първата крачка“ преди изстрелването на историческия космически кораб? Унищожено ли е американското знаме със стартовия взрив при обратния полет към земята?
Анализът е на астрофизика Владимир Божилов, който разказва и за научните хипотези за произхода на Луната, както и за идеите за бъдещи полети до там.
• 360 градуса: астрономът Никола Каравасилев – цената да живееш в слънчевата корона или за магнитните бури и слънчевият вятър.

Прочети цялата публикация