БНР | 22.07.2017 09:22:37 | 103

Д-р М. Демерцис: Лондон и Брюксел ще трябва да направят взаимни компромиси по преговорите за Брекзит


Преговарящите от името на ЕС и Великобритания обявиха в четвъртък, че са се разбрали да продължат да преговарят. Така може да се определи резултатът от втория кръг разговори по Брекзит, чиято крайна цел е в един двустранен договор да се уредят всички неясноти за ситуацията, след края на пълноправното членство на Великобритания в съюза през март 2019 година. 27-те европейски правителства не желаят да обсъждат бъдещи търговско-икономически отношения с Обединеното кралство, преди то да даде гаранции, че ще остави на своя територия живеещите европейски граждани със същите социални права, както досега, и че ще плати определена сума финансови задължения към бюджета на ЕС до датата на напускане. И по двата въпроса нямаше напредък тази седмица.

ЕС и Великобритания спорят под чия юрисдикция да остане защитата правата на европейците, живеещи на Острова. Британското правителство настоява техният статут да подлежи на съдебни искове пред британските съдилища, докато Брюксел иска компетентен да остане Съда на ЕС в Люксембург. ЕС и Обединеното кралство взаимно ще трябва да направят отстъпки, каза в интервю за „Събота 150“ д-р Мария Демерцис – заместник-директор на анализаторския институт „Брюгел“ в белгийската столица, преди това е работила като икономист в Европейската комисия, в Холандската Централна Банка, както и като академичен работник в Школата за управление „Джон Кенеди“ към Харвардския университет в САЩ. Тя коментира:

Великобритания гласува на референдум за напускането на ЕС, за да си възвърне контрол - това беше мантрата навремето - че ще имат право сами да си правят законите и да ги прилагат. Затова политически е трудно да се напуснат ЕС и същевременно да продължат да изпълняват европейските закони. От друга страна е разбираемо Съюзът да иска да запази съдебната си система, за която дълго се бори да създаде. Предполагам, че ще бъде пакетна сделка и няма да се преговаря за нещата едно по едно. ЕС и Обединеното кралство взаимно ще трябва да направят отстъпки. Но за момента Великобритания не казва ясно къде са червените й линии. Но в крайна сметка тя е по-слабата страна в тези преговори. Мисля, че ще има пазарлъци относно сметката за Брекзит, която ще се обвърже с бъдещите търговски отношения.

До октомври лидерите на ЕС трябва да преценят дали е постигнат достатъчен напредък по гражданските права и финансовите задължения, каза още тя.

В звуковия файл можете да чуете интервю на Никола Миладинов с д-р Мария Демерцис.

Прочети цялата публикация