БНР | 24.07.2017 05:08:27 | 88

Е. Славкова: Изглежда, че лодката се клати, но всъщност това е едно стабилно управление


Казусът НДК има два пласта – изхарчени ли са правилно целево предоставените средства на НДК по отношение на председателството на България на Съвета на ЕС или с тези пари са запълвани други дупки в бюджета на НДК; другата страна на казуса ще остане и след председателството – какъв бизнес план трябва да се направи по отношение на НДК, за да може евентуално НДК да печели от култура, коментира в „Преди всички“ Евелина Славкова-социологът от изследователски център„Тренд“:

Връщайки се назад във времето се показа, че от управлението на Мирослав Боршош НДК по-скоро търпи финансови загуби, отколкото финансови позитиви. Има два етапа, в които трябва този казус да бъде разрешен. По отношение на това, което предизвика скандала, а именно – какво се случва с ремонта, как са изхарчени парите, трябва да се има предвид, че от една страна фактът, че не бяха упоменати приоритетите, за това какво България ще прави по време на председателството, в крайна сметка се създаде един вакуум, който позволи този скандал – сложени ли са плочките или не, без да го омаловажавам, да се превърне в една много сериозна и много централна тема в публичния дискурс, което за съжаление създава все повече и повече въпроси, а не намираме някой, който да отговори на тях.

Според Евелина Славкова в момента страната има едно стабилно управление, но усещането, че НС не си върши работата, оказа своето влияние върху общественото мнение:

Въпреки че за момента изглежда, че лодката се клати, моите наблюдения са, че това е едно стабилно управление, както и че Борисов се чувства доста по-комфортно с „Обединените патриоти“, отколкото в коалиция с „Реформаторския блок“. Усещането обаче, че парламентът не си върши работата, оказа своето влияние върху общественото мнение, което от септември ще имаме възможността да мерим. Като цяло институциите, съдебната система и изпълнителната власт са с много ниски нива на доверие.

Подробности по тези и други теми можете да чуете от интервюто в звуковия файл.


Прочети цялата публикация