БНР | 24.07.2017 08:51:07 | 356

За спирането на злоупотребите с инвалидни карти за паркиране и абсурдите инвалиди да плащат за паркомясто


Увеличаващият се брой на злоупотреби с инвалидни карти за паркиране провокираха Столична община да търси начини за справяне с проблема. Така се стига до идеята да се създаде единен регистър на ползващите инвалидни карти за паркиране в столицата. Сред най- честите нарушения са хора, които ползват картите на починали роднини или пък паркират коли с инвалиден стикер без присъствието на правоимащото лице в автомобила. Общинските съветници в София са възложили на Центъра за градска мобилност да изготвят доклад за създаването на специална асоциация, която да обедини структурите за контрол по паркирането от цялата страна като събере на едно място всички регистри на издадените инвалидни карти за паркиране в страната, а така злоупотребите с превозни документи и използването им от трети лица в отсъствието на титуляра да бъде ограничено.

В европейските градове отдавна са въведени правила и различен тип организации и управление на паркирането. Създаването на паркинг асоциация в България ще даде възможност да станем 23-ия член на Международната европейска асоциация, каза в „Хоризонт до обед“ Румяна Милова – член на борда на директорите на Центъра за градска мобилност:

Входирахме доклад в Общинския съвет да ни бъде разрешено, тъй като ние сме търговско дружество и по наредбата за учредяване на общинските търговски дружества и в устава на Центъра за градска мобилност е записано, че участието в подобни сдружения трябва да бъде с разрешение на Общинския съвет. Общинският съвет има нагласа да ни даде такова разрешение .

Тази асоциация ще позволи прилагането на добри практики, ще има и законодателна инициатива по въпроси, касаещи правни и нормативни аспекти, ще даде възможност да се участва в грантови схеми и програми – национални, европейски, международни, каза още Милова.

По отношение на единния регистър Милова каза, че като софтуер този регистър вече е създаден:

Направена е доработка към софтуера на Центъра за градска мобилност – София. Към момента картите за хора с увреждания са 14 хиляди. В този регистър ще могат да се въведат данни за картите, издаване във всички общини. Всяка една община ще има възможност да въвежда или променя данни за карти, издадени в съответната община. Всички останали структури, които осъществяват контрола по паркирането ще имат възможност да ползват информация за тези карти.

В последно време се наблюдава спад на нарушителите, каза още Румяна Милова.

Асоциация „Хипофиза“ сигнализира, че представител на организацията, който притежава карта за паркиране като инвалид, издадена от Община Добрич, не е допуснат с нея в курортен комплекс Албена и е трябвало да заплати такса паркинг от 10 лева, въпреки че картата му дава право на безплатно паркиране на територията на целия ЕС. Светослав Андонов е с 93% инвалидност. Плажът, на който той отива в Албена, не е част от комплекса, но пътят минава през т.н. „частен път“ на курорта.

По случая запитване са изпратили от асоциация „Хипофиза“. В официалното си писмо от курорта са отговорили, че пътищата там са частни и законът за пътищата не се прилага за тях, тъй като в курорта няма обществен път, а картата за паркиране важи за обществените пътища за България. Има 50 места за хора с увреждания, където те могат да спрат, но това не е безплатно.

Това действително е затворен частен комплекс, но същевременно не може да ограничава достъпът на хората до плажа, който не е собственост на комплекса и няма как да бъде, каза д-р Стойчо Кацаров – лекар, магистър по право и един от основателите на Центъра за защита правата в здравеопазването:

Ако ограничава достъпа до плажа, то регулацията му трябва да бъде изменена, така че хората да имат свободен достъп до плажа. Що се отнася до осигуряването на места за паркиране е Наредба 4 и тя се отнася за градоустройството, без значение дали е частен имотът или общинска убица, или нещо друго – в моловете има места за инвалиди за паркиране, защото наредбата е валидна за всички. От друга страна обаче самата наредба не казва, че тези места трябва да са безплатни и вероятно хората от Албена не нарушават закона, искайки пари.

В конкретния случай че трябва да се потърси мнението на Община Балчик, тъй като това е въпрос, който касае нея и нейната наредба за общинската собственост, както и другия орган, който осъществява контрола – издателят на Наредба 4 – Министерството на регионалното развитие и благоустройството, каза д-р Кацаров.

Подробностите можете да чуете в звуковия файл от интервюто на Валерия Николова с Румяна Милова и д-р Стойчо Кацаров, както и репортажите на Мая Щърбанова и Даниела Стойнова.


Прочети цялата публикация