БНР | 25.07.2017 04:59:06 | 73

Парламентарната комисия за НДК се събира на финално заседание


Докладът на временната комисия за НДК трябва да отговори на въпроса кой носи политическата отговорност цялото това положение на НДК да бъде търпяно толкова дълго време и парите на българските граждани да бъдат харчени по такъв начин, коя е тази сила, която е позволявала това да се случва. Това каза в предаването "Преди всички" Жельо Бойчев от БСП, член на временната парламентарна комисия за изясняване на факти и обстоятелства около разходването на предоставените на НДК целево средства за българското председателство на Съвета на ЕС. Днес комисията се събира на свое финално заседание, след като стана ясно, че срокът й на действие няма да бъде удължаван.

Бойчев акцентира върху предложението за удължаване на работата на комисията, защото има още документи, които тя трябва да разгледа:

Да видим как така се стига до това да имаме изпълнителен директор на държавно дружество, който въпреки разпорежданията на министри, вицепремиери и на държавнии институции, се оказва, че може да прави каквото си иска. Всичко това като информация и възможност за отговор се концентрира само в един човек и това е министър-председателят. Затова поискахме той също да бъде изслушан... Съвсем нормално е да попитаме коя е тази сила, която позволява всичко това да се случи. Искахме да видим коя е тази сила, която стои над г-н Боршош.

Това, че Бойко Борисов няма да бъде изслушан от комисията ще попречи на работата й, смята Бойчев, който мотивира искането с твърдението, че премиерът е бил арбитър на споровете около НДК.

Жельо Бойчев нарече случващото се около НДК срамно и прогнозира, че докладът на комисията ще влезе в пленарната зала още тази седмица преди парламентарната ваканция
до комисията писмо от отстранения изпълнителен директор на НДК Мирослав Боршош тя коментира:

Господин Боршош бе единственият от поканените за изслушване от комисията, който не се яви. Ето защо ние решихме да не уважим неговия доклад и той да не бъде включен към материалите на комисията, тъй като на практика не е отговорил на въпросите ни, които са били подготвени да му бъдат зададени.

Дора Христова също попита как така държавен чиновник в качеството му на изпълнителен директор отказва да дава информация на принципалите на дружеството:

Има много неясноти около този казус и ние ще настояваме фактите да бъдат изяснени. На комисията не й беше предоставена финансова информация. На практика тези близо 3 600 000 на нас не ни стана ясно за какво точно са били изразходвани.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация