БНР | 25.07.2017 10:20:18 | 450

Юлиан Войнов: Всичко, свързано с КТБ, е в публичното пространство, трябва сериозна работа на компетентните институции


Прокуратурата е извършила сериозна и подробна проучвателна работа и детайлно описва вината на КТБ и мениджърите  на КТБ, но спира и не проследява паричните потоци, крайните потребители.

Прокуратурата има това право, а и законово задължение, освен да разкрие закононарушенията, които са извършвани по време на развитието на КТБ, но и да провери къде са отшили тези пари, защото, ако твърдението на прокуратурата е, че това е една пирамида, една схема за източване на пари от банката, в край на крайщата тези пари са отишли някъде. Сигурно огромна част са загубени поради лоши инвестиции, но определено има средства, насочени към определени личности и определени фирми.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ финансистът Юлиан Войнов

Всъщност, ние знаем по каква схема е работила КТБ, как са отпускали парите, как са минавали през кухи фирми, кои са тези кухи фирми, дори знаем и крайните получатели, които са били следващият етап след кухите фирми. Но, сякаш отговорността на тези получатели на средства и придобиването на тези активи, не са от интерес на прокуратурата и тя не задълбочава своето развитие. Всички материали, целият обвинителен акт са съсредоточени единствено и само да  докаже вината на Цветан Василев, която е безспорна.

Експертът изтъкна, че ако КТБ е престъпна схема, то някои фирми са се облагодетелствали с престъпни пари и те би трябвало да бъдат изискани по законен ред. Трябва да се разследват и политическите протекции над банката, допълни той:

През 2009-а,  2010-а  2011-а година си спомняте какви катаклизми изживяваше българският бизнес и българската държава, изобщо целият свят. През това време банката просперира и прави зашеметяващо развитие - увеличават се драстично кредитите, депозитите, работата с държавни предприятия. Увеличават се и покупките на структурооределящи предприятия като БТК, като "Булгартабак", които минават през банката и банката има участие в тях. Такова сериозно  динамично кредитно развитие, най-малкото би трябвало да събуди някакво подозрение от гледна точка на регулаторните органи и ако това не е станало. Въпросът е: "Защо?".

КТБ нямаше да бъде това, което беше, ако Цветан Василев и Делян Пеевски не работеха заедно. Това е абсолютно известен факт! Абсолютно известно е, че Цветан Василев кредитираше бизнеса  на Пеевски, че огромна част от придобивките на Пеевски станаха с кредит на КТБ. Също така известно е, че след поставянето на банката под специален надзор, огромна част от кредитите бяха прехвърлени в други банки, знае се кои са тези банки, знае се какви активи стоят срещу тези средства...

Войнов заяви че не смята, че „ще бъдат положени усилия Цветан Василев да бъде доведен в България, за да може да бъде разпитан, защото това е изключително рисково начинание“.

По-скоро това, което се забелязва в момента, е тупане на топката, успокояване на общественото мнение. Този доклад, който изнесе прокуратурата беше именно с цел да опише  тази схема и то по такъв начин да я опише, който да посочи единствено едностранно вината на Цветан Василев и на свързаните с него лица без да се зазълбочава с проследяване на паричните потоци. От този документ, който тя представя, се вижда изключително добре, че тя има прекрасни възможности да извърши тази работа, която всички очакваме, и да проследи докрай паричните потоци. Самият факт, че не го прави, означава, че наистина нещата са може би предрешени.

Всичко, което е свързано с банката съществува в публичното пространство. Има изключително много документи! Създадени са сайтове! Има инфографики! Абсолютно всичко има! Единственото, от което обществото има нужда, е много сериозна работа на компетентните институции, които да тръгнат и да свършат своята работа и да не спират само до един набеден банкер.



Прочети цялата публикация