БНР | 25.07.2017 16:58:02 | 54

Кольо Колев: Да се въвлича общественото мнение в дебат за правосъдната система е нож с две остриета


Хората се интересуват какво се случва в съдебната система, но, вместо ясни отговори, на тях им се предлагат схеми, които за тях са неразбираеми и нищо не им говорят.  ВСС и квотите в него за тях в голяма степен са абстракция. 

Това каза за предаването  „Нещо повече“ по „Хоризонт“ социологът Кольо Колев по повод социологическото изследване, според което 86% от хората у нас не знаят какво представлява съдебната реформа.

Хората искат относително бързо, равно и нормално правосъдие, а не скандалите, които периодично избухват. В един момент хората наистина започват да губят и представа, а съответно и интерес от всичко това.

Крайният резултат е пълно недоверие към съдебната система – и към реформаторите, и към т. нар. „нереформатори“, коментира социологът. Реформаторите се привиждат като „хора, които зад призива за реформа преследват свои лични политически и властови цели“, а останалите -като „лоши, защото служат на система, която не работи добре“.

Хората са особено подозрителни към новото в последните години, когато под лозунга: „Реформи, реформи, реформи“ забелязват, че все повече и повече им бъркат в джоба. Реформата в пенсионното дело означава в крайна сметка да се пенсионираш по-късно… 

Един от интересните резултати от това изследване е, знаете Законът за забрана за финансиране от чужбина на партии и магистратски организации. Под 4% смятат, че е нормално магистратските организации да бъдат финансирани  отстрани.  Малко по-различно е положението с финансиране от страни от ЕС. То малко повече се приема, но като цяло одобрението не е особено високо.

65% от запитаните споделят идеята съдът да бъде подчинен на изпълнителната власт. 76% искат да бъде създаден специален съд, който да осъди всички онези, които нормалният съд не може.

Да се въвлича общественото мнение в дебат за правосъдната система е нож с две остриета. От една страна, трябва да се използва общественото недоволство, за да се принудят магистратите да си изчистят лицето, да си изчистят системата. Но, ако обществото и политиците захванат тази работа, това е пътят към ада. Това е въвеждане на право извън правото. Първата жертва ще бъдат самите магистрати, а втората – самото право, а накрая – обществото.

Основният извод на това изследване е, че не обществото, а юристите трябва да предложат ясни и разбираеми идеи за правосъдна реформа, в основата на която трябва да е изчистването на съда, вътрешния контрол, намаляването на политическата и корпоративна зависимост. 


Прочети цялата публикация