БНР | 26.07.2017 09:06:23 | 96

Тайната на осиновяването



Историята за майка, която е оставила дъщеря си за осиновяване, а години след това, момичето я намира. Майката - Петя Момчилова ражда момиченце, преди да е навършила пълнолетие. Родителите й настояват детето да бъде дадено за осиновяване и го оставят в родния Бургас. По-късно детето е преместено в София, за да може докато се подготвят документите нейните осиновители да я посещават. Биологичната майка Петя години наред търси детето си, но никой не й дава никаква информация:

Когато започнах публично да търся, разбрах, че информация не се дава и на осиновените деца за техния биологичен произход.

Законът забранява информацията. Заедно с още една биологична майка създават в интернет страницата "Чакам те, мило дете", където публикуват данните на изоставените си деца с надежда да ги открият. Петя започва да се появява в медиите, където разказва историята си и продължава битката си. Един ден се случва неочакваното - младо момиче на име Дамяна прочита историята на Петя. Дамяна е осиновена, а личните й данни поразително много съвпадат с тези на изоставеното от Петя бебе. Дамяна се свързва с администраторите на сайта "Чакам те, мило дете" за повече подробности и попада на... биологичната си майка. След разговор по телефона, двете се виждат на живо и проверката на документите показва, че в действителност Дамяна е изоставеното бебе на Петя от преди 32 години…Повече от 40 години жена от столицата се съмнява, че е осиновена, но едва преди година на смъртното си легло осиновителката й - нейната втора майка и признава, че тя е осиновено дете. Съмненията се сбъдват, но остават въпросите - кои са биологичните родители на жената?:

Хората, които са ме отгледали – майка ми и баща ми, бяха прекрасни хора. Майка ми, преди да почине ми каза истината, но аз тази тайна я разбрах от „любими“ съседи. Не съм правила опити да търся биологичните си родители, но смятам да го направя, споделя и казва, че е запозната с това какво трябва да направи, за да разбере от къде са корените й.

В края на миналата година се проведе обществено обсъждане по повод намеренията на предишния кабинет "Борисов" да промени Семейния кодекс. Промените предвиждаха, когато едно дете е осиновено да се даде възможност след развод родителските права да останат и за двамата осиновители. Сега това е възможно само ако те постигнат споразумение помежду си. Още в съдебното решение за развод да се определят и мерките за пътуване на детето в чужбина. Тогава се чуха разнопосочни мнения по предложенията да отпадне тайната на осиновяването и по предложенията да бъдат обединени всичките 28 регионални съвети по осиновяване в един, както и да отпадне възможността за разсиновяване. С въвеждането на промените се предвиждаше още въвеждането на възрастов ценз за осиновителите.

Оказва се, че правото човек да знае за своя произход не е регламентирано в нормативен документ.

По отношение на сега действащия Семеен кодекс всяко дете, което иска да разбере кои са неговите биологични родители, е необходимо да подаде молба в съда, където се е водило делото за осиновяване и да посочи „важни обстоятелства“ за това. Какво обаче означава важни обстоятелства в закона не е посочено, т.е . преценката е на съда. Според адв. Ирина Константинова обикновено се касае за някакъв здравословен проблем.

Въпрос на време е законопроектът за промени в Семейния кодекс да бъдат внесени в НС.

Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация