БНР | 31.07.2017 06:19:01 | 50

Стефан Георгиев: Обществото вече е свикнало политиката да излъчва скандали, а не политики


Според последните социологически проучвания, дистанцията между ГЕРБ и БСП по отношение доверието на избирателите не е съществена. След смяната на лидера в ляво, там има мобилизация и „изпълване на левия електорат до неговите максимални стойности“. Забелязват и само леки спадове и  повишавания на електоралната тежест.

Това обясни в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ социологът Стефан Георгиев от агенция АФИС. Като цяло се забелязва отлив от по-голямата част от партиите, които са влезли в последния парламент, но в момента ситуацията не е предизборна и това е нормално.

Всъщност като че ли няма и алтернатива. Българските граждани не виждат някаква сериозна алтернатива, нито нов политически актьор на терена, който по някакъв начин може да промени ситуацията, нито и традиционната опозиция. От тази гледна точка, близо половината от българските граждани очакват, че правителството ще изпълни целия си мандат.

Георгиев коментира и последното изказване на Корнелия Нинова от Бузлуджа

Идеята за президента като принсипал на новия антикорупционен закон е интересна. Обаче, прави впечатление, че БСП продължава да се носи на тази инерция от президентските избори, това доверие… 

Президентската институция не се е ползвала с толкова високо доверие от доста години и е институцията у нас с най-голямо обществено доверие, обясни социологът и допълни:.

В този смисъл не знам доколко тази позиция на БСП, носейки се на инерцията на президентската институция, е добра и доколко всъщност тя може да бъде полезна за самата социалистическа партия.

Идеите на социалистите не противоречат на европейските ценности и лявото се възражда в Европа, заяви той по повод изказване на Георги Гергов, че Нинова е избрала "да се върне на Бузлуджа" вместо да стане сериозен фактор в ляво.

Скандалите с политици вече не предизвикват такъв обществен отзвук като преди, защото обществото е „обръгнало“, обясни още Георгиев:

Ние свикнахме, че политиката може да излъчва преди всичко скандали, а не реални политики. Свикнахме, че политиците могат да говорят на ежедневен език, могат да говорят на жаргон, могат да не се притесняват от нерегламентирани записи, могат да демонстрират своето усещане за безнаказаност  през последните години. Това, между другото, е и част от причината вече да няма такава готовност или да има реална мотивация за нови избори, независимо какво виждаме от парламентарната трибуна, независимо какво виждаме като говорене, като реални политики от нашите представители в парламента. В крайна сметка, свикнахме на нещо, което не ни харесва, и това е резултат. Прави впечатление и, че  обикновено, когато дясното сгреши, му се прощава много по-лесно от тогава, когато лявото греши. През последните десетина години имаме примери за това.

Прочети цялата публикация