БНР | 31.07.2017 08:39:46 | 64

Стефан Манов: ОССЕ ясно е разписал, че трябва да се направи анализ на невалидните бюлетини от изборите


Готов е анализът на Обществения съвет към ЦИК за последните парламентарни избори. Преди 3 седмици ОССЕ и Венецианската комисия също излязоха с подробни и остри анализи. Прави впечатление, че те явно са чели анализа на Обществения съвет за президентските избори и доста от критиките са влезли почти 1 към 1 в анализа на ОССЕ.

Това обясни в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Стефан Манов – член на Обществения комитет към ЦИК

ОССЕ и ние, от обществения съвет, неколкократно обръщаме внимание на невероятно високият брой невалидни бюлетини. Това е ключов проблем. На избори 2014,  6% бяха невалидни а на предсрочните през 2017-а - 4,6%. Това са много високи нива на невалидност.

Поради една интересна особеност на българския Изборен кодекс, СИК много надлежно пишат каква е причината за невалидност, като има една категория невалидност "невалидна за партия“ - не е използван знак "Х" или „V“, или е използван друг химикал, избирателят е заградил квадратчето, вместо да сложи "Х", сложил е точка, вместо чавка. На последните избори това са 45 000 гласа. Това са 45 000 гласа, които еднозначно са отишли за дадена партия, но не се отчитат в изборния резултат. Затова няма никакъв анализ какво трябва да се предприеме, а именно информационна кампания за избирателите, но и обучителна за секционните избирателни комисии. В момента ОССЕ в своите препоръки ясно е разписал, че трябва да се направи сериозен анализ на невалидните бюлетини от изборите.

Когато изхвърляте в кошчето гласове на хора, които реално са отишли да гласуват и са изразили своето мнение, това е проблем за демокрацията, обобщи Манов и припомни предложението партиите да отделят част от субсидиите си за обучение на активистите.

Това целево използване на партийна субсидия е много по-важно и целенасочено спрямо демокрацията в България, отколкото даването на дарения за някакви, макар и благородни цели. Всяко нещо трябва да се използва за целта си. Ако ще има висока партийна субсидия, тя трябва да отива за укрепване на вътрешнопартийна демокрация, на демократични практики, на гражданско общество.

Манов, който живее и работи във Франция, коментира и тамошния опит с мажоритарна избирателна система в два тура:

Партията на Макрон взе 32 процента от гласовете, което, ако беше чисто пропорционална система, съответства на 186 мандата от 577, но тя има 350. Двойно почти повече. Това е ефекта на мажоритарната система в чист вид, съчетан и с Петата френска република, където президентският избор е само един месец преди парламентарния, тоест парламентарният да е своеобразно потвърждаване на вече получения мандат от президента.

Френският президент обеща промени в изборната система още преди да бъде избран на поста и засега най-вероятно е пропорционално да бъдат избирани около 100 депутати, допълни Манов.


Прочети цялата публикация