БНР | 31.07.2017 12:00:00 | 43

Проект предпазва децата в интернет с ангажирането им в творчески дейности онлайн


Проектът „Влогни“ на Националния център за безопасен интернет цели да предпази децата по време на престоя им в интернет чрез ангажирането им в творчески дейности там – търсенето на информация и създаването на съдържание.

За предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Георги Апостолов от Центъра сподели, че, според последни изследвания, 95% от децата между 9 и 17 години редовно гледат видео онлайн, а 80% знаят как да запишат видео и да го публикуват в мрежата.

До 4-5 години 80% от съдържанието в интернет, от целия трафик, ще се дължи на видеосъдържанието, и развиването на подобни умения е изключително важно, допълни той.

Ние сме правили опити да правим конкурси между децата за блогове, тоест да пишат текстове. Честно мога да кажа, че успехът е изключително слаб. Харесва ли ни или не дигиталното поколение са повече влогъри. Идеята е да използваме това тяхно увлечение, за да развием у тях допълнителни умения.  За да направиш влог, който да се гледа и да е интересен, това означава, че имаш няколко други умения – да си формулираш мисълта, да я изразиш ясно, да имаш алтернативно мислене, тоест да представиш нещо по необичаен начин – все творчески умения, които, за съжаление, нашата образователна система не развива, защото не е насочена към това.

По заявки на училищата от организацията провеждат и двудневни обучения на децата за безопасност в интернет. Освен, че проблемите с дисциплината намаляват, някои деца проявяват и лидерските си заложби, за да вдъхновят връстниците си. 


Прочети цялата публикация