БНР | 01.08.2017 07:04:12 | 87

Възможна ли е ранната превенция на изоставянето на деца


За да не се стига до изоставяне на дете, трябва да има много адекватна подготовка на родителите, още когато детето е в утробата на майката, когато трябва да започне истинската трансформация в съзнанието на бъдещите родители. Това обясни в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Иванка Шалапатова от Фондация "За нашите деца":

Нашата организация провежда такива обучения, които ние наричаме курсове за родителски умения, защото самият акт на раждане не те прави готов родител. Това не е едно вълшебно копче, което някой натиска, след което той вече е родител. Това е един сложен период на промяна и на трансформация. Именно за това, когато хората са подготвени, ние тушираме напрежението. Важна е и качествената здравна грижа по време на бременността и веднага след раждането, така наречената превенция на ниво родилно отделение. Ние имаме много добра практика с родилни отделения, както в София, така и в Пловдив. Само за първото полугодие на годината ние имаме 71 случая за изоставяне на деца, но в голям процент от тях, близо 90%, успяхме да предотвратим това, като даваме алтернатива на родителите, даваме им цялостна подкрепа. Тук идва на ход и материалната и финансова подкрепа, която не бива да бъде пренебрегвана. В България по смисъла на Закона за социално подпомагане се чака до излизане на акта за раждане за предоставянето на първите помощи. Фондация за нашите деца още при изписването на детето от родилното отделение предоставя т.нар. пакет за новородено, което дава много силен стимул на родителите.

Имаме не повече от 4-5 случая годишно на изоставяне на деца. Това посочи пред "Хоризонт" д-р Румен Велев, директор на болница "Шейново“:

Всеки човек трябва да има майка и баща, които да се грижат за него. Разбира се, има ситуации, в които това е невъзможно да се случи. Тогава социалните служби поемат тези дечица. Това, което се случи в "Младост“ за мен е изключително необяснимо, защото това е един страх, това е една безотговорност. Каквито и проблеми да имаш, това невръстно дете не може да бъде причината за това нещо. Има социални служби, с които винаги можеш да поговориш, дори ако не желаеш повече да се грижиш за това дете, има начин, по който това трябва да стане, а не така. Всичко можеше да стане с това дете. Ние наистина полагаме доста грижи и сме имали не един и два случая, в които сме разубеждавали майките и в крайна сметка те са си взимали децата. На мен лично ми се е случвало да разубеждавам майка да изостави детето си.

Цялото интервю с Иванка Шалапатова и част от интервюто с д-р Румен Велев можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация