БНР | 03.08.2017 09:37:52 | 85

Какви законови промени се подготвят, за да спре незаконната търговия с дървесина и унищожаването на българската гора


Най-наболелите теми, свързани с опазването на българската гора  коментира в ефира на „Хоризонт“ Димитър Баталов, който е директор на дирекция "Опазване на горите" към Изпълнителната агенция по горите.

По отношение на незаконата сеч експертът коментира имат ли ефект глобите за нарушителите или те просто ги подминават и продължават безразборното изсичане заради печалбите си? Какви промени се подготвят в законодателството, в т. .ч в Наказателния кодекс, за да спре незаконната търговия с дърва и унищожаването на горските масиви? Каква е ситуацията с пожарите в горещите дни защото трудно се установяват извършителите, които палят стърнища?

Над 16 000 са проверките от началото на юни които агенцията е направила в цялата страна. Само за седмица са издадени над 400 акта за нарушения в горските територии, отбеляза Димитър Баталов, като поясни:

Глобите за извършените нарушения са различни – зависи дали да  са физически или юридически лица.

За физически лица се движат от 50 до 3000 лева, а  за юридически от 100 лева до 5000 лева, съответно, ако има повторяемост на нарушението  глобата може да бъде в трикратен размер - три пъти по-голяма от това.

Но за съжаление събираемостта е доста ниска, отбеляза Баталов, като допълни:

Това води до безразборна сеч при някои нарушители, които са системни. Имаме 1 000 души, които са системни нарушители в страната. Залавяни са многократно. Имаме случай с над 130 акта, съставени на едно лице. А също глоби са в размер на 60 000  лева и няма нито един лев платен от тези глоби.

Голяма час от нарушителите са безимотни, безработни, социално слаби, без официални доходи и съответно събираемостта точно по тези съставени актове и издадени наказателни постановления е много ниска, тоест няма възпитателен ефект наказанието, което се налага по административен път, подчерта Баталов и посочи, че се предлагат законови промени, с които контролът и санкционирането на нарушителите да бъдат по-ефективни:

Затова ние подготвяме промени в Закона за административните нарушения и наказания. Там искаме да въведем ново наказание - полагане на общественополезен труд или труд в полза на обществото. Когато този човек виждаме, че няма средства да заплати глобата, вече да се налага такова наказание, че да полага общественополезен труд.

Също готвим промени в текстове за изменение в някои членове на Наказателния кодекс, които до момента пречат, архаични са и пречат за налагане на съответното наказание. Какво имам предвид?

Има текстове, които касаят длъжностни лица, които извършват престъпление. В момента в действащия Наказателен кодекс тези лица не могат да се подведат под отговорност, обясни Баталов и даде пример:

Например частно практикуващи лесовъди - залавяли сме над 35 манипулирани билета за една седмица (имам предвид превозни билети, преди да въведем електронните превозни билети) и когато делото отиде в съда и има досъдебно производство и Прокуратурата излиза с решение, че това лице не е длъжностно лице по Наказателния кодекс и съответно връща преписката за издаване на административно наказание - тоест налагане на глоба, която пък от своя страна не се събира и се движим  в един такъв порочен кръг.

Затова предлагаме в Наказателния кодекс вече тези лица, които издават превозни билети, да стават длъжностни лица и да им се търси наказателна отговорност. Другото, което предлагаме е, когато има повтаряемост на нарушението в рамките на 12 месеца - едно и също лице извършва едно, или две, или повече нарушения, вече при второто или третото нарушение да не се налага административно наказание, а да се налага вече лишаване от свобода или пробация за определен период от време.

Във връзка с опасността от възникване на горски пожари Димитър Баталов каза, че проверките са изключително засилени, като само през последните два месеца те са около 40 хиляди:

Правим доста съвместни проверки с други институции – с дирекция  „Жандармерия“ към МВР, с Агенция „Пътна инфраструктура“, правим проверки с Икономическа полиция, временни контролни горски пунктове отваряме – внезапно, на различни пътища в страната, с което  се получава изненадващ ефект за нарушителите и тези, които транспортират незаконна дървесина.

Експертът припомни и  предлаганите изменения в Закона  за опазване на земеделските земи, като подчерта, че те са свързани с превенцията на горските пожари.  Баталов отбеляза още, че има положителни тенденции по отношение на налагането на наказания на нарушителите, които увреждата гората:

Имаме за щастие, и "бели лястовици" в съдебната система. Има присъди, средно годишно се движат между 50 и 64 присъди. Имаме случаи, когато на едно лице е наложена пробация или лишаване от своба в рамките от 3 до 6 месеца. Тази мярка е условна, но в същото време има едногодишен срок за забрана за влизане в гората и в горските територии и в момента, в който наш служител залови лицето да сече отново и да е влязло в гората, присъдата вече става ефективна. Така че има и положителен опит в тази насока.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.


Прочети цялата публикация