БНР | 04.08.2017 15:08:42 | 183

Кметът на Добрич Йордан Йорданов: Казусът с общинския "Блок Добрич" – решен до година-две


Слушателите на „Хоризонт“ вече са запознати с историята за отчуждените преди повече от 30 години имоти на семейства в град Добрич, които и до днес очакват да бъдат настанени в жилища, с които общината е трябвало да ги обезщети. През всички тези години семействата живеят в оборотни общински жилища в покрайнините на града, в очакване да се построи така наречения "Блок Добрич", който през 2010 година започна да се изгражда, но само година по-късно строителството бе спряно на етап „груб строеж“. Новата управа на община Добрич се оказва в незавидната ситуация да получи в наследство един дългогодишен проблем, за чието решение са необходими огромни финансови средства, разказва в репортажа си Мая Щърбанова.

Тя припомня, че след местните избори през 2015 година община Добрич вече има дълго чаканото ново управление в лицето на кмета Йордан Йорданов и неговия екип. Изминали са повече от 30 години от времето на масовото отчуждаване на къщи. През този период е събран значителен архив по темата с обезщетяването на семействата, обсъждано е финансирането на строителството на новите блокове и е водена кореспонденция с министерства в редица правителства. Проблемите са много, а вариантите за разрешаването им – ограничени. Недоволните семейства са с изчерпано търпение. Според кмета на община Добрич Йордан Йорданов,  ако трябва с една дума да се опише ситуацията в недостроения блок Добрич, която той заварва, то това е „разруха“:

Никак не беше лицеприятна ситуацията и на база всички документи, които изровихме назад в годините – едни заменки, едни нотариални актове, едни неясноти - хората не знаеха на какъв етап се намираме. Това беше преди около година и половина, когато започна мандатът. Оттам нататък сме се хванали и работим активно, за да изчистим и да оправим нещата. Но дотогава всичко беше пред пълна разруха.

Кметът определя казусът като затрупан „дълбоко във архивите" - никого не го интересуваше и не никой не беше предприел никакви действия за разрешаване на този казус. Според потърпевшите хора по времето на управлението на кмета Детелина Николова комуникацията е била изключително трудна. Една от засегнатите жителки на Добрич споделя:

Никога не са ме викали на събрания, нито на събирания. Най-тъжното е, че, когато отивахме в община Добрич да задаваме своите въпроси, може би щеше да ни бъде по-лесно да разберем къде е квартирата на ЦРУ, отколкото да разбера какво стана в Добрич.

Новият кмет Йордан Йорданов се среща със семействата вече 6-7 пъти и признава, че е нормално хората да не са доволни, независимо от това кой е кметът, и допълва:

Ние не бягаме от отговорност. Но не можем да носим отговорност за предишното управление. Категорично сме заявили, че всичко, което зависи от нас, към момента го правим, защото нещата са оставени „на самотек“.

Няма как да се подмине въпросът, когато през 2010 година строителството на "Блок Добрич" най-после започва, имало ли е осигурено финансиране за завършването му и ако е имало – къде са изчезнали парите. Според Йорданов в миналото е имало обявена обществена поръчка за довършване на сградата и е имало избран изпълнител, който не си е приключил договора. Били са изпълнени малки по мащаб дейности, които са прекратени по неизвестни причини.

Информацията на ръководството на общината е, че изпълнителят ще търси прекратяване на договора. Йорданов отбелязва, че строежът на "Блок Добрич" е започнат по „специфичен начин“ и МРРБ по принцип има ангажимент след извършване на строително-монтажни работи да възстановява около 30% от сумата. Но за целта е необходимо общината първо да разполага с необходимия ресурс и второ – да изчака периода за възстановяването на тези 30%.

Според Йордан Апостолов, собственик на фирмата-изпълнител, още в самото начало е станало ясно, че строителството няма да е лесно, тъй като липсата на пари била хронична.  Независимо от изтеклия срок на договора и неспазването на клаузите му, фирмата продължава и днес да внася суми по строителната си гаранция.

Общината е изпратила няколко писма до Министерство на финансите с молба да бъдат отпуснати средствата, необходими за завършване на "Блок Добрич". В отговор на МФ от 22 юни 2017 г. се казва, че не са предвидени средства за изграждане на общински жилища и няма нормативно основание за отпускане на допълнителни средства на община Добрич за финансиране на посочените дейности. Друга идея, по която новата кметска администрация започва работа, е да се намери фирма, която да се съгласи да завърши строежа на "Блок Добрич" срещу продажбата на останалите магазини и 21 апартамента, извън броя на онези, които са отредени за обезщетяване на семействата. Много скоро обаче става ясно, че тази идея е неработеща. Ето защо се търси друг вариант за действие, заявява кметът Йорданов:

Най-възможен и в същото време интересен вариант е този блок да влезе по Националната програма за саниране, казва той и допълва, че му предстоят разговори с министър Нанков за осигуряване на средства. Разчетите на кмета за необходимите средства са за около 3 – 3,5 млн. лв., които трябва да бъдат изразходвани за дограма и външна изолация.

Йорданов уточнява, че предишните управляващи са направили също количествено-стойностна сметка, която възлиза на 6 до 7 млн. лв. за довършителни дейности по блока.

Колкото повече години минават, толкова по-трудно става изпълнението на един проект с отдавна изтекъл „срок на годност“, обобщава кореспондентът на БНР в региона Мая Щърбанова, а кметът на Добрич Йорданов остава оптимист въпреки многото затворени врати пред решаването на проблема с отчуждените преди 30 години имоти на семействата:

Разбирам хората и искам да им помогна. Те също трябва да ми влязат в положението, защото в крайна сметка ние сме от година и половина тук. И ако търсят от някого отговорност, не би трябвало да е само от нас като екип. Този казус, щом не е решен за толкова години, няма да се реши за половин или една година сега. Първите резултати, които най-вероятно ще имаме, ще са в близките една до две години.

Целият репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация