БНР | 21.08.2017 04:16:38 | 261

Здраве и стил на живот - избрано от печата


Грубото отношение в детските заведения не води до уволнения, извежда в заглавие СЕГА. Това става ясно от отговорите на общините София, Варна и Пловдив, потърсени от "Сега" по Закона за достъп до обществена информация. Другият извод, който може да се направи от данните, е, че недоволството на родителите си остава предимно в социалните мрежи. От началото на 2013 г. до края на юни т.г. броят на родителските сигнали е незначителен. Проверките по тях са приключили само с препоръки до директорите и без санкции за служителите.

Медицински специалист и детегледачка са единствените наказани служители в столичните детски ясли за 4 г. и половина. Медицинското лице е освободено от длъжност, а детегледачката е получила "забележка" за "грубо и непрофесионално отношение към част от децата в яслената група". Директорката на ясла № 45 пък е предложена за административно наказание. Не става ясно дали е санкционирана. До наказанията в тази ясла се стигна след репортаж на Нова тв от началото на май. От записите, направени с микрофон, скрит в плюшена играчка, се чуваха крясъци: "Млък, щот' ще те изхвърля". И заплахи, че ако детето си изцапа лигавника, няма да получи "второ" за ядене. Чуват се също обръщения като "лигльо".

Рейтинг на вузовете тази година ще има, но наполовина, четем също в СЕГА. На фона на зациклилите конкурси за научни центрове по оперативна програма "Наука и образование" и спрения достъп на страната ни до международни научни бази данни съмнения надвисват и над едно от големите постижения във висшето образование. Тази година рейтинговата система на университетите, от данните в която зависят приемът на студентите и финансирането на висшите училища, няма да е в пълния си вид, в който е била досега, съобщиха от просветното министерство в отговор на запитване от "Сега". Причината е обжалването на обществената поръчка за обновяване на рейтинга, обявена от МОН, което е блокирало фатално изпълнението на поръчката. Заради създалата се ситуация рейтингът няма да включва социологически проучвания, освен това ще бъде платен от бюджета, а не с европейски пари, както бе планирано.

Проверяваме онлайн неплатените глоби от КАТ, пише МОНИТОР. МВР пуска няколко електронни услуги на сайта си. Чрез една от тях вече може дистанционно да се прави и проверка дали водачите имат неплатени глоби по фишове, актове за установяване на административно нарушение (АУАН) и наказателни постановление (НП).

За проверката е достатъчно да се попълни валиден номер на свидетелство за управление на МПС и валидно ЕГН. Тъй като услугата е достъпна от няколко дни, базата данни все още се обновява и е възможно за издадени в последната година шофьорски книжки да не е въведена информация, отбелязват от СБА.

Чрез електронната система на МВР вече могат да се плащат и глоби. Така провинилите се водачи ще могат да спестят времето за ходене до банката или до КАТ.

Курортите в България ще бъдат разделени на такива за забавления и места за семейни почивки, както е във всички туристически държави. До октомври трябва да са готови промени в Закона за туризма, които да определят статута на националните курорти, обеща министърът на туриза Николина Ангелкова, цитирана от ТРУД. Заявката идва в разгара на акциите на вицепремиера Валери Симеонов по морето, който обикаля, подкрепен от цялата държавна машина, и следи за тишината след 23 ч. "Проверките трябва да се извършват така, че да не пречат на туризма или да вредят на имиджа на страната", смята Ангелкова.

Според нея определянето на статута ще регулира всяка дейност в един курорт - както инфраструктурата, така и архитектурната визия и градоустройствените параметри. Ще има нов регламент и за шума - могат да бъдат обособени зони за отдих, за забавления и търговия. По думите й, изключително важно е съобразяването със спецификите на дадените места, особено по българското Черноморие. Трудно е да се сложат под общ знаменател всички курорти, а и не е рентабилно, коментира министърът.


Прочети цялата публикация