БНР | 24.08.2017 14:24:09 | 226

Лесничеите предлагат съдействие на частните собственици, чиито иглолистни гори съхнат, но никой не ги е потърсил



На територията на Югозападното държавно предприятие от началото на годината до сега са регистрирани 114 горски  пожара.  Близо  5200 декара  е засегнатата площ.  В над 80% от случаите ранното известяване  и бързата реакция на горските екипи и тези на пожарните служби са предотвратили  разрастването им  и нанасянето на големи щети върху природата.  Остават два тежки проблема при опазването на гората от огъня -  продължителното засушаване и съхнещите иглолистни насаждения. 
От години гората не е била толкова суха и така обитаема от хора, търсещи прохлада и спасение от изключително горещото лято.  Това са  и най-сериозните предпоставки за пожари. На фона на  огнените бедствия в Португалия, Италия, Гърция, Македония,  планините ни са пощадени, за сега. Три национални и два природни парка са на територията на Югозападното държавно предприятие. Около 750 800 хиляди хектара  е площта на горите. Пожарите, изразени в проценти са засегнали  около 0,7 на сто от зеленото богатство.  Наличието на пожаронаблюдателни кули, система за бързо известяване, обновена техника- над 25 мобилни пожарни и  инвестициите в горски пътища са  част от обяснението, че над 80 процента от запалванията  са потушени  в рамките на няколко часа  и малка площ.  Най- много си остават  пожарите заради човешка небрежност- над 93 процента. Еликтрическите далекопроводи също са създали повтаряемост на проблемни ситуации . Почистване на площи в близост до горите със земеделска техника става все по-голям рецидив.  Трета година пожарникари и горски настояват  тази земеделска дейност да се изнесе през пролетта или в ранна есен, но законодателите  явно не смятат, че  кибритът и клечката са в техни ръце.

Има и нов проблем , коийто  е толкова опасен, че директорът на Югозападното държавно предприятие го  оприличава с барутно буре в сърцето на гората. И това са съхнещите иглолистни насаждения. Тема, която повече от година е актуална и в нашия ефир.  На ниво държавни гори  прочистването  и изрязването на болните петна започна. 600 хиляди кубически метра  са изсъхналите от корояда дървета,  споделя инж. Дамян Дамянов.  Около 5 процента от засегнатите площи обаче са частни гори. Нито един собственик до сега не е реагирал на предложението на предприятието  за оздравяването на тези гори, обясни той:

Ние поехме ангажимент да изготвим документацията за наша сметка, а, при желание - да сключваме и договори със собствениците за добив и реализация на дървесината. В Пернишко-Кюстендилска област, където правихме среща с областните управители, сухите петната са чувствително повече, отколокото Благоевград и София. Точна цифра не мога да дам, но не са малко. За съжаление, вече втори месец, след като издирихме собствениците, качихме ги на сайтовете на поделенията, на областните и общински служби, няма нито едно заявление от собственик да съдействаме, за изчистванет на тази суха дървесина. Ние нямаме право да влезем, тъй като това е частна собственост.

Дали съдбата на  частните гори ще повтори тази на възстановената собственост на земеделските земи , макар и в много по-умален мащаб? И ще се окаже ли  бомба със закъснител този  процес, в който заменките  бяха първите язви на  корупция и далавери?  Въпрос на време е да разберем

Прочети цялата публикация