БНР | 03.09.2017 15:24:58 | 141

Би Би Си: Ядреният опит показва, че санкциите на ООН не могат да изплашат режима в Пхенян


Ядреният опит на Северна Корея с най-мощната от шестте й бомби досега изпраща ясен политически сигнал - че войнствените заплахи от САЩ, седемте кръга санкции от ООН и изолирането му от почти целия свят, не могат да накарат режима в Пхенян да прекрати ядрената и ракетната си програма, анализира ситуацията Би Би Си.

През нощта севернокорейската информационна агенция обяви, че страната се е сдобила с миниатюризирана водородна бомба, която може да бъде монтирана в бойна глава на междуконтинентална балистична ракета. Към 06:34 ч. българско време в района на ядрения полигон Пунгери беше регистрирано земетресение, което според американски сеизмолози е било с магнитуд 6,3 по скалата на Рихтер.

Три часа по-късно по телевизията в Пхенян се появи говорителката Ли Чун Хи, която с плам прокламира всеки от войнствените успехи на лидера Ким Чен-ун: Изпитателният тест на водородната бомба, проектирана да бъде монтирана на нашите междуконтинентални балистични ракети, пожъна перфектен успех! Това е една огромна и значима стъпка в завършването на националната ни програма за ядрените оръжия!

Севернокорейският режим твърди, че новата му адска машина е свръхмощно термоядрено оръжие, всички компоненти на което били 100 процента домашно производсво.

Според южнокорейски експерти мощността на експлозията е била между 50 и 60 килотона тротилов еквивалент, или 5 до 6 пъти повече от тази на бомбата, която Пхенян тества през септември миналата година, когато причиненото изкуствено земетресение беше със сила 5,3 по Рихтер.

За сравнение първата от двете американски атомни бомби, хвърлени през 1945 г. в Япония - тази в Хирошима, е била с мощност 15 килотона и е избила на място близо 70 хиляди души.

Прочети цялата публикация