БНР | 11.09.2017 06:16:21 | 366

П. Ковачев: Вариантът за пряк път през Кресненското дефиле е вреден


Вариантът за пряк път през Кресненското дефиле е изключително вреден. Това каза в предаването „Преди всички“ Петко Ковачев от Институт за зелена политика относно започващото обществено обсъждане на проектите за преминаването на магистрала „Струма“ в участъка от Крупник до Кресна.

Около 1000-та страници, които са представени като доклад за въздействието върху околната среда, съдържат много неистини, много неточности, много непълна информация. Твърдения, че предлаганият от АПИ и правителството вариант е най-добрият е неподплатено с доказателства. Експертите, наети да правят този доклад от 2014-та година насам, през цялото това време „доказаха“ няколко варианта, че са най-добри, според това, което им се задаваше от правителството. Твърденията, които излязоха от средите на строителните фирми, че имало голяма радиация в ядката на Малашевска планина, където трябваше да е големият тунел - нямат нито една проба, която да показва този радиационен статус, а всички са взети по скоро от другата страна на дефилето, откъм Пирин. Правят се абсолютно произволни заключения, че видите ли след като някъде встрани имало такъв фон, то вътре в ядката на Малашевската планина щял да е още по-голям. Изобщо крайно лош доклад като качество.

Според него най-подходящият вариант е този, който излиза извън Кресненското дефиле, близо до селата Брежани и Ощава:

В неформални разговори и представители на агенцията, и представители на строителите са казвали, че е възможно той да бъде построен. Единственото, което ги притиска, са сроковете и парите по оперативната програма, т.е. вместо да се търси вариант, добър за България, се търси вариант, по който да се вместим в рамките на оперативната програма без да се правят допълнителни усилия това да бъде предоговорено. Предоговаряне е възможно. Веднъж съсипано дефилето, неговото възстановяване е невъзможно. Над 80% от хората от района на Кресна са за този вариант пътят да бъде изнесен изцяло горе.

Има цял списък конкретни физически лица, започвайки от министри, стигайки до ръководители на агенцията и проектанти, които трябва да бъдат подведени под отговорност в лично качество за това, че са спирали проекта, категоричен е Петко Ковачев. Той посочи:

Истината е, че българските строителни фирми не могат да спечелят проекта за тунела, тъй като не могат да докажат опит. Вариантът извън дефилето от изток – идеята е, че нямат време и пари.

Кметът на Симитли Апостол Апостолов също изказа мнение: Над 80% от трасето на магистрала „Струма“ се намира на територията на община Симитли. Абсолютно всички варианти за нас са добри. Вариантът, който предлага правителството, е перфектен за община Симитли, може би най-добрият, тъй като на територията на общината ще има 4 пътни възела. Това ще даде голяма възможност за бързо придвижване на хората. За нас единствено и най-важно е да има магистрала.

Интервютата чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация