БНР | 12.09.2017 04:24:06 | 95

Съветът за сигурност на ООН прие нова резолюция за санкции срещу Северна Корея


Съветът за сигурност на ООН прие нова резолюция за санкции срещу Северна Корея. Мярката е в отговор на опитите на страната за разработване на ядрено оръжие и проведените ракетни тестове. Предложеният от Съединените щати документ бе приет единодушно.

Новата резолюция е резултат от интензивни преговори между Америка, Китай и Русия, след като миналата седмица предложените от САЩ по-строги санкции не бяха приети. Сега санкциите поставят лимит на вноса на гориво и забраняват износа на текстил. Именно текстилната индустрия е довела за Северна Корея приходи от близо един милиард долара миналата година.

След гласуването на резолюцията американският посланик в ООН Ники Хейли коментира, че режимът в Пхенян е демонстрирал, че няма да сам да поеме инициативата да прекрати ядрената си програма и това налага Съветът за сигурност на ООН да спре разработването на ядрен арсенал, който може да бъде използван навсякъде по света:

Не изпитваме удоволствие от допълнителното затягане на санкциите. Не търсим война. Режимът в Северна Корея все още не е преминал етапа, в който няма връщане назад и ако се съгласи да спре ядрената си програма може да си върне бъдещето.

В приетия вариант са премахнати първоначално съществуващите в предложението забрана за пътуване и замразяване на авоарите на Ким Чен Ун, както и ембарго за внасяне на гориво.

Новите санкции допълват вече съществуващите, които съкращават износа на въглища. "Вашингтон Поуст" цитира официално лице, според което към момента повече от 90 процента от износа на стоки от Северна Корея вече са под удара на санкции.

Преди гласуването на резолюцията от Северна Корея отправиха предупреждението, че Съединените щати ще платят „голяма цена“ ако Съветът за сигурност на ООН приеме още санкции срещу Пхенян.

По-рано този месец световните лидери изразиха тревога след като Северна Корея заяви, че е извършила успешен тест на водородна бомба, която може да бъде монтирана на междуконтинентална балистична ракета.

Прочети цялата публикация